Obniżka podatku VAT na żywność. Ryszard Terlecki wyjaśnia
Szef klubu PiS Ryszard Terlecki powiedział dziś, że trwają pracę nad obniżeniem stawki podatku VAT na żywność. - To bardzo poważne przedsięwzięcie, które niestety trzeba uzgodnić z Komisją Europejską - mówi wicemarszałek Sejmu zapytany o to, kiedy pojawią się stosowne przepisy. W tej sprawie rządzący będą mogli liczyć na opozycję.
2021-12-21, 16:25
Rządowa tarcza antyinflacyjna, której pierwsze elementy obowiązują od poniedziałku, to nie ostatnie słowo rządu w sprawie walki ze wzrostem cen. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wczoraj, że jest wysokie prawdopodobieństwo obniżki stawki VAT do zera na podstawowe artykuły żywnościowe od lutego na co najmniej pół roku. Decyzja ta wymaga zgody Komisji Europejskiej, dlatego, że zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami stawka VAT na żywność może zostać obniżona maksymalnie do 5 proc.
Kolejne działania obniżające inflację
- To jest bardzo poważne przedsięwzięcie, które niestety trzeba uzgodnić z Komisją Europejską. Te uzgodnienia trwają i jesteśmy dobrej myśli, że dostaniemy w tej sprawie zgodę - mówi portalowi PolskieRadio24.pl szef klubu PiS i wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki.
- Możemy potwierdzić otrzymanie pisma do komisarza (ds. gospodarki Paolo) Gentiloniego od polskiego rządu w tej sprawie. Przygotowywana jest odpowiedź - powiedział PAP rzecznik Komisji Europejskiej Daniel Ferrie pytany o możliwość wprowadzenia zerowych stawek VAT na żywność. Jak wynika z nieoficjalnych doniesień medialnych przewidziana przez Polskę zerowa stawka VAT na żywność będzie możliwa w ramach nowej dyrektywy taryfowej, w oparciu o podejście uzgodnione na ostatnim spotkaniu ministrów finansów Unii Europejskiej.
REKLAMA
7 grudnia uzgodnili oni aktualizację obecnych przepisów regulujących VAT od towarów i usług. Nowe przepisy zapewnią rządom większą elastyczność w zakresie ustalania stawek podatku, które mogą stosować. Jednocześnie zaktualizowane przepisy dostosują przepisy dotyczące podatku VAT do wspólnych priorytetów UE, takich jak walka ze zmianą klimatu, wspieranie cyfryzacji i ochrona zdrowia publicznego. Żeby weszły w życie, potrzebne są jeszcze konsultacje z Parlamentem Europejskim w sprawie ostatecznego tekstu.
- To będzie kolejne rozwiązanie, które powinno przyczynić się do wyhamowania inflacji, a tym samym będzie wsparciem dla polskich rodzin - mówi portalowi PolskieRadio24.pl poseł PiS Jan Mosiński, który spodziewa się, że Komisja Europejska pozytywnie odniesie się do propozycji polskiego rządu. - Myślę, że w okresie pandemii KE wyjdzie naprzeciw oczekiwaniom państw członkowskich. To byłby istotny wkład w solidarność europejską - dodaje poseł PiS.
Opozycja chwali pomysł rządu
Pomysł obniżenia stawki podatku VAT na żywność chwali opozycja. - Mamy niesamowitą drożyznę. Od 20 lat nie mieliśmy tak drogich świąt. W związku z tym trzeba coś zrobić, żeby polskie społeczeństwo nie popadało w ubóstwo - mówi Katarzyna Lubnauer z Koalicji Obywatelskiej, która podkreśla, że jej partia od dłuższego czasu postulowała obniżkę podatku VAT na żywność.
Za rozwiązaniem zapowiadanym przez rząd zamierza zagłosować także PSL. - To jest bardzo dobry pomysł, z którym już dużo wcześniej wystąpiliśmy do polskiego rządu - mówi poseł ludowców Paweł Bejda. W jego ocenie premier nie powinien zwlekać z obniżeniem stawki podatku VAT na żywność i oglądać się na Komisję Europejską.
REKLAMA
- Nie ma co patrzeć na Unię Europejską, bo jeżeli rząd do tej pory na wiele aspektów nie patrzy i nie zgadza się z tym, co mówi Unia Europejska, to tym bardziej odwagi. Panie premierze niech pan wprowadzi zerowi VAT na polską żywność, a klub PSL-Koalicja Polska poprze ten pomysł - stwierdza Bejda.
Szef rządu podczas poniedziałkowej konferencji prasowej przypomniał, że niedawno skierował wniosek do Komisji Europejskiej w sprawie zastosowania zerowej stawki VAT na podstawowe artykuły żywnościowe. - My zastosujemy, niezależnie od odpowiedzi z Komisji Europejskiej, pakiet osłonowy, dodatki osłonowe - zapewnił. - Chcę też powiedzieć, że jest wysokie prawdopodobieństwo, że już od lutego obniżymy do zera, na co najmniej pół roku, VAT na podstawowe artykuły żywnościowe - przekazał Mateusz Morawiecki. Zadeklarował, że zrobi wszystko, aby "ta polska tarcza antyinflacyjna była jak najszersza i jak najbardziej obszerna".
W ubiegłym tygodniu prezydent Andrzej Duda podpisał ustawy tworzące rządową tarczę antyinflacyjną. Jej pierwsze elementy, w postaci obniżonej stawki akcyzy na paliwa silnikowe, obowiązują od 20 grudnia. Od 1 stycznia paliwa zostaną wyłączone z opodatkowania podatkiem od sprzedaży detalicznej, natomiast z akcyzy zostanie zwolniona energia elektryczna dla gospodarstw domowych. Niższe stawki podatku będą obowiązywać do 31 maja.
MF, PolskieRadio24.pl
REKLAMA
REKLAMA