"Łamała stereotypy i konwenanse". Dr Wodzińska o Lucynie Ćwierczakiewiczowej
- Była propagatorką zdrowego żywienia, ruchu, bardzo często pisała o higienie, o porządek i sama ten porządek utrzymywała - tłumaczyła historyk - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Izabela Wodzińska, historyk, kustosz w Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej o Lucynie Ćwierczakiewicz. - Czytając jej poradniki można się przekonać, że jej porady mają charakter rewolucyjny i można je zastosować także dzisiaj - zaznaczyła.
2021-12-25, 09:16
W świątecznym wydaniu audycji "Polki" wspomnienie Lucyny Ćwierczakiewiczowej, autorka XIX-wiecznej książki kucharskiej "Porady kulinarne". - To była osoba niekonwencjonalna, ponieważ nie tylko łamała stereotypy i konwenanse, ale także głosiła szereg zasad, które dziś, patrząc z perspektywy czasu, można uznać za rewolucyjne - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Izabela Wodzińska, historyk, kustosz w Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej.
Gość audycji "Polki" wskazała, że Lucyna Ćwierczakiewicz "promowała edukację wśród kobiet, mówiła, że kobieta, która zajmowała się prowadzeniem domu, powinna mieć wiadomości z różnych dziedzin nauki". Dodała, że sama Ćwierczakiewiczowa "te wiadomości, na łamach »Bluszczu«, umieszczała". - Była propagatorką zdrowego żywienia, ruchu, bardzo często pisała o higienie, o porządek i sama ten porządek utrzymywała - tłumaczyła historyk. - Czytając jej poradniki można się przekonać, że jej porady mają charakter rewolucyjny i można je zastosować także dzisiaj - zaznaczyła.
"Jej przepisy są wykorzystywane w wielu restauracjach"
Pytana, czy dzisiaj także możemy korzystać z przepisów Lucyny Ćwierczakiewiczowej, dr Włodarczyk oceniła, że "oczywiście, ale musimy mieć świadomość, że struktura rodziny wyglądała [w XIX wieku - red.] trochę inaczej, była liczniejsza, wiadomo też, że opiekę nad rodziną zapewniał mężczyzna, a kobieta zajmowała się prowadzeniem gospodarstwa domowego". - To w jej rękach były przygotowanie posiłków, utrzymanie porządku w domu, opieka nad dzieckiem. Porady Ćwierczakiewiczowej były skierowane do kobiet, które posiadały pozycję, powiedzmy, kobiet wywodzących się ze zubożałej szlachty, czy mieszczaństwa - przyznała.
- Przepisy Ćwierczakiewiczowej można wykorzystywać, są wykorzystywane w wielu restauracjach, czy w Warszawie, czy w Krakowie. Wystarczy je nieco przetłumaczyć - zaznaczyła i przyznała, że chodzi o jednostki wagi i objętości. - Jeśli zastosujemy to do tego przepisu, jeśli odpowiednio zmniejszymy składniki, gwarantuję, że np. baba muślinowa wyjdzie doskonale - zaznaczyła dr Izabela Wodzińska.
REKLAMA
Posłuchaj
Więcej w nagraniu.
Czytaj także:
- Lucyna Ćwierczakiewiczowa - kulinarna gwiazda XIX wieku
- Caryca, królowa polskiej kuchni - Lucyna Ćwierczakiewiczowa
- Przepis na faworki, czyli ostatki z Ćwierczakiewiczową
***
Audycja: "Polki"
Prowadzący: Magdalena Merta
Gość: dr Izabela Wodzińska, historyk, kustosz w Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej
REKLAMA
Data emisji: 25.12.2021
Godzina emisji: 8.06
mbl
REKLAMA