Czy inflacja w 2022 roku będzie rosła? Prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego wyjaśnia

2022-01-03, 21:50

Czy inflacja w 2022 roku będzie rosła? Prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego wyjaśnia
Gość audycji przypomniała, że ostateczna decyzja ws. podwyżki stóp procentowych należy do prezesa NBP. Foto: Shutterstock/MOZCO Mateusz Szymanski

- Ostatnie wystąpienie pana prezesa Glapińskiego i teksty NBP dotyczące inflacji, wskazują, że przewidywany jest na rok 2022 relatywnie wysoki poziom inflacji - mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Elżbieta Mączyńska (prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego).

Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje 4 stycznia o wysokości stóp procentowych. Główny ekonomista PKB Banku Polskiego Piotr Bujak uważa, że członkowie Rady czwarty miesiąc z rzędu zdecydują się na podwyższenie poziomu stóp.

Gość audycji skomentowała szansę na kolejną podwyżkę stóp procentowych. 

- Członkowie RPP mają wiele ograniczeń, jeżeli chodzi o występowanie na forum publicznym i prezentowanie ich opinii. Decyzja w RPP podejmowana jest poprzez głosowanie, decyduje większość. W przypadku podwyżki stóp procentowanych decyduje opinia prezesa Narodowego Banku Polskiego - zaznaczyła.    

Jak przypomniała prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, aby łagodzić i przeciwdziałać zwiększaniu się inflacji podnoszone są stopy procentowe.   

- Stopa procentowa, jeżeli rośnie to stanowi czynnik mogący złagodzić inflację, z tymże następuje to ze spory opóźnieniem - dodała. 

Posłuchaj

Prof. Elżbieta Mączyńska o rosnącej inflacji ("Temat dnia/Gość PR24") 26:34
+
Dodaj do playlisty

Zapytana o prognozy ekonomiczne na ten rok odpowiedziała: "Ten nowy rok, 2022 pozostaje trudnym do prognozowania. Wszyscy analitycy zastrzegają, że ich prognozy obarczone są dużym stopniem ryzyka i niepewności. Warto przypomnieć, że ryzyko to, przynajmniej można pomierzyć matematycznie, a niepewność to jest zjawisko, co do którego nie mamy narzędzi pomiaru". 

Więcej w nagraniu.

***

AudycjaTemat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Krzysztof Grzybowski

Gość

Data emisji: 03.01.2022

Godzina emisji: 20.33


kmp

Polecane

Wróć do strony głównej