Polacy są zadowoleni ze swojej pracy. Zobacz nowe wyniki badań

82,4 proc. pracujących zarobkowo deklaruje większe lub mniejsze zadowolenie ze swojej pracy. Jednocześnie 47 proc. deklaruje, że obecna praca przynosi im dobre zarobki.

2021-12-31, 10:15

Polacy są zadowoleni ze swojej pracy. Zobacz nowe wyniki badań
Polacy są w dużej mierze zadowoleni z wykonywanej pracy.Foto: Shutterstock/dotshock

Badani zostali poproszeni przez CBOS o ocenę swojej aktualnej pracy w ośmiu wymiarach.

Najlepiej wypada kwestia poczucia sensu i wagi wykonywanej pracy - 84 proc. aktywnych zarobkowo Polaków uważa, że wykonywane przez nich zadania są ważne i mają sens.

Ponad 77 proc. ocenia swoją pracę jako interesującą, 7 proc. deklaruje też, że daje im pewność zatrudnienia i poczucie stabilizacji oraz twierdzi, że wymaga ona od nich doskonalenia posiadanych umiejętności i poznawania nowych rzeczy (76 proc.). Jednocześnie 63 proc. ankietowanych twierdzi, że ich obecna praca pozwala na pełne wykorzystanie posiadanych kwalifikacji, a ponad połowa (56 proc.), że jest ona zgodna z ich wykształceniem.

Według CBOS 47 proc. deklaruje, że obecna praca przynosi im dobre zarobki. Jednocześnie w tym aspekcie częstsze są oceny ambiwalentne (30 proc.) niż negatywne (22 proc.).

REKLAMA

Z sondażu wynika, że najgorzej oceniane są świadczenia socjalne związane z pracą zarobkową. Tylko nieznacznie więcej pracujących uważa je za zadowalające, niż jest przeciwnego zdania (42 proc. wobec 40 proc.).

Zaniedbywanie innych aspektów

Z powodu pracy zarobkowej Polacy najczęściej zaniedbują własne zainteresowania, rozrywkę, wypoczynek, własne zdrowie oraz kontakty towarzyskie i przyjaciół.

W mniejszym stopniu praca zarobkowa odbija się negatywnie na życiu rodzinnym, związkach, wychowaniu dzieci (6 proc. twierdzi, że zdarza się to bardzo często, 25 proc. - czasami, a 27 proc. - bardzo rzadko). Najmniej badanych zdeklarowało, iż zdarza się, że z powodu pracy zaniedbują dokształcanie się.

Wśród wymienianych przez ogółem 8 proc. respondentów innych sfer życia zaniedbywanych przez nich z powodu pracy zarobkowej na pierwszym miejscu znalazły się prace domowe, w tym także na terenie posesji, czas prywatny i realizacja marzeń oraz aktywność fizyczna.

REKLAMA

Z analiz wynika, iż główną zmienną istotnie różnicującą poczucie zaniedbywania z powodu pracy innych dziedzin życia jest deklarowana przeciętna tygodniowa liczba godzin poświęcanych na pracę zarobkową. Najmniejsze poczucie zaniedbywania z powodu pracy innych sfer życia mają respondenci, których przeciętny tygodniowy czas pracy nie przekracza 40 godzin.

Brak motywacji do pracy i ogólne przemęczenie relatywnie często odczuwają rolnicy indywidualni (21 proc. z nich co najmniej raz w tygodniu, a 15 proc. kilka razy w miesiącu) oraz pracujący na własny rachunek poza rolnictwem (18 proc. co najmniej raz w tygodniu, a 25 proc. kilka razy w miesiącu).

Jedną z grup zawodowych najbardziej dotkniętych stresem związanym z pracą są osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą - 24 proc. z nich odczuwa go co najmniej raz w tygodniu, a 26 proc. kilka razy w miesiącu.

Stres w pracy

Stres w pracy często towarzyszy też średniemu personelowi i technikom - w tej grupie są m.in. pielęgniarki, ratownicy medyczni, policjanci i inni funkcjonariusze - 27 proc. z ich twierdzi, że odczuwa go co najmniej raz w tygodniu.

REKLAMA

Często stres związany z pracą odczuwają też kierownicy oraz specjaliści z wyższym wykształceniem (20 proc. co najmniej raz w tygodniu, a 22 proc. kilka razy w miesiącu).

Najrzadziej stres związany z pracą odczuwają natomiast robotnicy niewykwalifikowani. 6 proc. pracujących deklaruje, że zdarza się myśleć o zmianie pracy.

82,4 proc. pracujących zarobkowo deklaruje większe lub mniejsze zadowolenie ze swojej pracy. Zdecydowanie zadowolonych jest jednak tylko nieco ponad jedna trzecia (36,8 proc.) pracujących, a dominują raczej zadowoleni (45,6 proc.).

Najwyższe odsetki zadowolonych odnotowano wśród badanych zaliczających się do kadry kierowniczej lub specjalistów z wyższym wykształceniem oraz wśród prywatnych przedsiębiorców (po 92 proc.). Najmniej zadowolonych (70 proc.) i najwięcej niezadowolonych (18 proc.) jest natomiast wśród rolników indywidualnych.

REKLAMA

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono w dniach od 18 do 28 października w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie 1157 pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL.

Czytaj także:

PolskieRadio24.pl/ PAP/ mib

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej