Reforma szpitalnictwa. Prof. Fedorowski: należy zachęcać szpitale do współpracy

- W tej chwili Polska Federacja Szpitali uruchomiła konsultacje wewnętrzne, zbieramy opinie od dyrektorów placówek z całej Polski, niezależnie od ich rodzaju i modelu własnościowego, chcemy przygotować bardzo wyważone i konstruktywne stanowisko - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jarosław Fedorowski, prezes Polskiej Federacji Szpitali.

2021-12-31, 11:37

Reforma szpitalnictwa. Prof. Fedorowski: należy zachęcać szpitale do współpracy
Proponowane przepisy wprowadzają też zmiany dotyczące kadry zarządzającej szpitalami. Kierownikiem podmiotu szpitalnego będzie mogła być wyłącznie osoba wpisana na listę menadżerów, którą będzie prowadził prezes ARS.Foto: Terelyuk/ Shutterstock

Powołanie Agencji Rozwoju Szpitali odpowiadającej za kondycję szpitalnictwa, kategoryzacja placówek szpitalnych, nowe zasady restrukturyzacji zadłużeń i utworzenie listy menadżerów - to główne zmiany przewidziane w zaproponowanym w czwartek projekcie reformy szpitalnictwa.

Projekt ten przedstawił w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak mówił, nowe przepisy na długie lata określą zasady funkcjonowania szpitalnictwa. Jego zdaniem reforma poprawi sytuację finansową placówek i sprofesjonalizuje zarządzanie szpitalami. Proponowane przepisy trafiły w czwartek do konsultacji społecznych.

Prof. Jarosław Fedorowski podkreślał, że kluczem tej reformy będzie agencja, która wspomagałaby szpitale w rozwoju. - W kwestii pozyskiwania funduszy EU i innych źródeł taka agencja mogłaby bardzo sprzyjać rozwojowi szpitali, bardzo im pomóc - stwierdził.

- Na poziomie regionalnym dużo lepiej jest działać poprzez tworzenie mechanizmów, które miałyby zachęcać szpitale do współpracy. Minister zdrowia mówił o koordynacji, ale w projekcie ustawy nie ma żadnych mechanizmów, które miałyby zachęcać do tej współpracy, np. tworzenia konsorcjów i współpracy z innymi podmiotami leczniczymi, co jest kluczowe w zapewnieniu opieki nad pacjentem - komentował.

REKLAMA

Gość audycji odniósł się także do zapowiedzi egzaminów dla kadry zarządzającej szpitalami. - Polsce dyrektorzy szpitali to zwykle ekonomiści, wielu z nich ma ukończone MBA. (…) zostali bardzo mocno już przeegzaminowani w czasie pandemii, stanęli na wysokości zadania. Kwestia kwalifikacji, umiejętności czy doświadczenia dyrektorów szpitali nie jest największym problemem w polskim szpitalnictwie, a tak niestety wynikało z konferencji ministra zdrowia - powiedział.

Posłuchaj

Prof. Jarosław Fedorowski o reformie szpitalnictwa (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24) 25:17
+
Dodaj do playlisty
Czytaj również:

Jednym z głównych założeń proponowanej reformy jest powołanie Agencji Rozwoju Szpitali (ARS), która ma prowadzić nadzór właścicielski nad placówkami medycznymi. Zgodnie z projektem agencja ta będzie odpowiedzialna za inicjowanie, wspieranie i monitorowanie procesów naprawczych w szpitalach oraz zapewnienie rozwoju szpitalnictwa. Na jej czele będzie stał prezes powoływany przez ministra na sześcioletnią kadencję.

Więcej w nagraniu.

REKLAMA

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Mirosław Skowron

Gość: prof. Jarosław Fedorowski

Data emisji: 31.12.2021

REKLAMA

Godzina emisji: 9.33

PR24/ka

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej