Plany Instytutu POLONIKA na nowy rok. W minionym zrealizowano ok. 60 projektów
Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA przedstawił plany na nowy rok. Wśród nich m.in. jest rozwój planów badawczych, konserwacja i renowacja kilkudziesięciu zabytkowych obiektów sakralnych i polskich mogił za granicą
2022-01-02, 05:11
W ubiegłym roku Instytut zrealizował około 60 projektów konserwatorskich.
Polskie dziedzictwo w Gruzji
Dyrektor POLONIKI Dorota Janiszewska-Jakubiak wyjaśnia, że jednym z najważniejszych tematów, jakimi zajmie się w tym roku Instytut, jest projekt badawczy dotyczący dziedzictwa polskich architektów w Gruzji. - Jako pierwszego będziemy chcieli przypomnieć Aleksandra Szymkiewicza, który swego czasu był głównym architektem Tbilisi, autorem jednych z najważniejszych budynków na terenie tego miasta. Poza Szymkiewiczem niezwykle ważną postacią był Henryk Hryniewski, który padł ofiarą czystek stalinowskich w latach 30., a był założycielem Akademii Sztuk Pięknych w Tbilisi i autorem przepięknego gmachu Banku Szlacheckiego - mówiła.
Dorota Janiszewska-Jakubiak wyjaśnia, że POLONIKA będzie prowadzić prace renowacyjne fresków znajdujących się w gmachu obecnej Biblioteki Gruzji.
Działania POLONIKI we Lwowie
POLONIKA planuje też szeroko zakrojone prace renowacyjne i konserwatorskie zabytkowych nagrobków i kaplic na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie. W połowie stycznia - mówi dyrektor Janiszewska-Jakubiak - uroczyście zostanie odsłonięta, wyremontowana niedawno, największa kaplica na polskiej nekropolii, mauzoleum rodziny Barczewskich.
REKLAMA
Uroczystość ma uświetnić pokaz filmu poświęconemu kaplicy i działania edukacyjne mające na celu przypomnienie o tej niezwykle zasłużonej dla polskiej kultury rodzinie. Sama kaplica jest niezwykle ciekawa - to mieszanka architektury romańskiej, bizantyjskiej z wyraźnym wpływem architektury francuskiej - tłumaczy dyrektor POLONIKI.
Posłuchaj
USA i Europa
Eksperci POLONIKI planują też przeprowadzenie renowacji dwóch obrazów w polskim kościele Jezuitów w Filadelfii - mówi Dorota Janiszewska-Jakubiak. - Są to dwa monumentalne obrazy polskich artystów Styki i Piechowskiego, które przyjechały do Chicago na wielką wystawę kolumbijską, później zostały zakupione i trafiły do tegoż Kościoła Jezuickiego w Filadelfii i są w bardzo złym stanie, zwłaszcza obraz Piechowskiego i mamy nadzieję że uda nam się te obrazy uratować - tłumaczy Dorota Janiszewska-Jakubiak.
Eksperci POLONIKI będą również kontynuować prace konserwatorskie zbiorów Muzeum Polskiego w Chicago, a także prace konserwatorsko-renowacyjne na największej polskiej nekropolii we Francji, na cmentarzu Montmorency pod Paryżem - zwanym panteonem polskiej emigracji.
Ponadto POLONIKA będzie kontynuować prace na terenie Cmentarza świętego Michała w Rydze, na cmentarzu w Czerniowcach na Ukrainie i w polskich kościołach we Lwowie.
REKLAMA
- Józef Czapski uhonorowany w Pradze. "Pamięć o nim to obowiązek kolejnych pokoleń"
- Po Krzemieńcu z osobistym półprzewodnikiem
jmo
REKLAMA