Powstanie wielkopolskie. Prof. Roszkowski: mieszkańcy regionu wiedzieli, że odrodzenie Polski to priorytet
- Zryw wolnościowy Wielkopolan był niezwykle ważnym argumentem dla delegacji polskiej na konferencję pokojową w Paryżu. (...) Polacy zerwali się do boju, przegnali Niemców i chcieli włączyć Wielkopolskę do odradzającego się państwa - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 prof. Wojciech Roszkowski, historyk.
2022-01-02, 07:41
W 103. rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego w Poznaniu odbyły się pierwsze w historii obchody nowego święta państwowego, upamiętniającego to wydarzenie. Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego został ustanowiony ustawą, którą 23 listopada tego roku prezydent podpisał w gmachu historycznego Hotelu Bazar w Poznaniu.
Unikatowe powstanie
Prof. Wojciech Roszkowski ocenił, że "bardzo słuszną" była decyzja o ustanowieniu rocznicy państwowym świętem. - To jedno z niewielu powstań, które zakończyło się sukcesem i przesądziło w dużej mierze o włączeniu Wielkopolski do II Rzeczpospolitej - podkreślił.
Gość PR24 przyznał, że polskie powstania "w dużej części kończyły się klęskami". - Musimy o nich pamiętać, ale powstanie wielkopolskie jest tu pewnego rodzaju unikatem - ocenił.
- Zryw wolnościowy Wielkopolan był niezwykle ważnym argumentem dla delegacji polskiej na konferencję pokojową w Paryżu. (...) Polacy zerwali się do boju, przegnali Niemców i chcieli włączyć Wielkopolskę do odradzającego się państwa - powiedział prof. Roszkowski.
REKLAMA
"Wiedzieli, że odrodzenie Polski jest priorytetem"
Znaczącą rolę w powodzeniu zrywu odegrał francuski marszałek Ferdinand Foch, który zagroził wojskową reakcją na niemiecką kontrofensywę wobec Wielkopolan. - Decyzja Focha przesądziła o zwycięstwie powstania. Niemcy byli od tej pory związani - wskazał gość PR24. Ostatecznie, "Wielkopolska w całości na tym obszarze powstańczym weszła w skład II RP".
Prof. Wojciech Roszkowski powiedział też kilka słów o wielkopolskim społeczeństwie, które zdecydowało się na zamanifestowanie swojej przynależności narodowej. - Wówczas nawet prości ludzie wiedzieli, że Polska jest ważna, że odrodzenie polskiego państwa jest priorytetem, że dopiero wtedy naród będzie się rozwijał, gdy będzie miał własne państwo - podsumował.
Posłuchaj
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
***
Audycja: "Społeczeństwo obywatelskie: Reaktywacja"
Prowadzący: Maciej Woźniakiewicz
Gość: prof. Wojciech Roszkowski, historyk
Data emisji: 2.01.2022 r.
REKLAMA
Godzina: 07:06
IAR, PR24
REKLAMA