Zbigniew Rau po rozmowach ministrów B9. Omówiono sytuację bezpieczeństwa wokół Ukrainy
Rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Łukasz Jasina poinformował, że "sytuacja bezpieczeństwa wokół Ukrainy, wywołana działaniami Rosji była tematem rozmowy ministrów spraw zagranicznych Bukaresztańskiej Dziewiątki z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem".
2022-01-03, 21:20
Jak wynika opublikowanego przez Łukasza Jasinę na Twitterze komunikatu, minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau rozmawiał w poniedziałek telefonicznie z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem oraz swoimi odpowiednikami z krajów wschodniej flanki NATO na temat "sytuacji bezpieczeństwa wokół Ukrainy, wywołanej działaniami Rosji". Poprzednia rozmowa między polskim i amerykańskim dyplomatą odbyła się 28 grudnia również z inicjatywy sekretarza Blinkena.
"Zdecydowana i zjednoczona reakcja państw NATO i UE"
"Ministrowie zgodzili się, że zdecydowana i zjednoczona reakcja państw NATO i UE będzie właściwą odpowiedzią na żądania wysuwane przez Rosję wobec Europy i Stanów Zjednoczonych. Minister Rau zaznaczył, że właściwym miejscem do rozmów na temat bezpieczeństwa w Europie jest Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, której Polska przewodniczy od 1 stycznia" - głosi komunikat.
Jak podkreślono, "sekretarz stanu USA zapewnił, że żadne decyzje dotyczące Europy Środkowo-Wschodniej nie mogą zapaść bez uzgodnień z krajami regionu".
W komunikacie podkreślono, że "przeprowadzona z inicjatywy Stanów Zjednoczonych rozmowa pozwoliła uzgodnić wspólne działania wobec napiętej sytuacji wokół Ukrainy i wschodniej flanki NATO". "Jest to kolejne spotkanie w tym gronie po rozmowach prezydentów Bukaresztańskiej Dziewiątki z prezydentem Joe Bidenem oraz rozmowach doradców ds. bezpieczeństwa prezydentów tych krajów w grudniu 2021 roku" - czytamy.
REKLAMA
Bukaresztańska Dziewiątka (B9) zawiązana została z inicjatywy Polski i Rumunii. Należą do niej kraje położone na wschodniej granicy NATO - Bułgaria, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja i Węgry.
Rosyjskie wojska przy Ukrainie
Władze w Kijowie informowały pod koniec grudnia 2021 r., że 122 tysiące żołnierzy rosyjskich pozostają w odległości 200 km od granicy ukraińskiej. Armia rosyjska ogłosiła, że po ćwiczeniach na południu Rosji - w rejonach graniczących z Ukrainą, w tym na anektowanym Krymie - wraca do miejsc stałej dyslokacji około 10 tysięcy żołnierzy.
Na tle tej znaczącej obecności wojskowej w rejonach nadgranicznych oraz trwającego konfliktu w Donbasie przedstawiciele Rosji, w tym prezydent Władimir Putin, mówią o "czerwonej linii", jaką byłaby dla Moskwy integracja Ukrainy z NATO. Rosja domaga się od Zachodu "gwarancji bezpieczeństwa", które miałyby wykluczać dalsze rozszerzanie się NATO na wschód, zwłaszcza o Ukrainę i inne kraje posowieckie. Rosjanie zażądali też od NATO usunięcia broni ofensywnej z tego regionu.
Rozmowa Biden-Zełenski
W niedzielę telefonicznie rozmawiali prezydenci USA Joe Biden i Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Jak poinformowano, Biden zapowiedział, że USA i ich sojusznicy "odpowiedzą zdecydowanie" jeśli Rosja dokona dalszej inwazji na Ukrainę. Zełenski poinformował, że przedyskutował z Bidenem kwestie związane utrzymaniem pokoju w Europie i zapobieżeniem dalszej eskalacji.
REKLAMA
Zobacz także: Wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz w Sygnałach Dnia
Czytaj również:
- Grochmalski: Biden jest z punktu widzenia Putina politykiem słabym, więc rytm wydarzeń narzuca Rosja
- Na granicy nadal niebezpiecznie. Nowy raport Straży Granicznej
- "Rosja chce zmienić obecne status quo w Europie". Jan Parys o groźbach destabilizacji w regionie
nt
REKLAMA