"Zgromadzenie ludzi życzliwych i otwartych". Para prezydencka pozdrowiła uczestników Orszaków Trzech Króli
Para prezydencka w uroczystość Objawienia Pańskiego pozdrowiła osoby, które uczestniczyły w Orszakach Trzech Króli. - Cieszymy się, że znów współtworzą państwo to wyjątkowe wydarzenie - powiedział Andrzej Duda. Z kolei pierwsza dama podziękowała wszystkim m.in. za "uśmiech i zapał".
2022-01-06, 16:46
Od 2009 r. Orszaki Trzech Króli stanowią w Polsce tradycyjny element obchodów uroczystości Objawienia Pańskiego. W tym roku odbyły się w 668 miejscowościach w kraju i kilkunastu poza granicami Polski. W Warszawie orszak przeszedł pod hasłem "Dzień dziś wesoły".
"Jest to zgromadzenie ludzi życzliwych i otwartych"
- Drodzy uczestnicy i drodzy organizatorzy Orszaku, a właściwie - setek Orszaków Trzech Króli w Polsce i za granicą. Bardzo serdecznie państwa pozdrawiamy, cieszymy się, że znów współtworzą państwo to wyjątkowe wydarzenie - powiedział prezydent Andrzej Duda w nagraniu opublikowanym w czwartek na stronie prezydenckiej kancelarii.
Pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda podziękowała uczestnikom Orszaków "za uśmiech i zapał, za wspaniałe stroje i atrakcje, które są zachętą, aby do państwa dołączyć". - Tym, co dobre, warto się dzielić. Dwanaście lat temu przedstawienie jasełkowe w jednej z warszawskich szkół dało początek cyklicznemu wydarzeniu publicznemu najpierw o charakterze lokalnym, a z czasem ogólnopolskim. Obecnie biorą w nim udział kolędnicy z kilkunastu innych krajów Europy, obu Ameryk oraz Afryki - podkreśliła Agata Kornhauser-Duda.
REKLAMA
Jak stwierdził prezydent, "Orszak jest zgromadzeniem ludzi życzliwych i otwartych na wszystkich, którzy chcą im towarzyszyć".
Rys historyczny
Święto Objawienia Pańskiego, nazywane także Epifanią lub świętem Trzech Króli, jest jednym z pierwszych świąt, które ustanowił Kościół (w III wieku w Kościele wschodnim, a w IV wieku w Kościele zachodnim).
Według Ewangelii św. Mateusza, za panowania w Judei króla Heroda, do Betlejem przybyli ze Wschodu mędrcy, gdyż prorocy przepowiedzieli, że urodził się król żydowski. Mędrców w średniowieczu zaczęto nazywać trzema królami i ta nazwa przetrwała do czasów obecnych. Ich imiona pojawiły się dopiero w VIII w. W XII w. Kacpra, Melchiora i Baltazara uznano za przedstawicieli Europy, Azji i Afryki. Relikwie mędrców przechowywane są w Kolonii (Niemcy).
W naszym kraju 6 stycznia to także Dzień Modlitwy i Pomocy Misjom. Taca zbierana tego dnia w świątyniach przekazywana jest na Krajowy Fundusz Misyjny, z którego utrzymywane jest Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie oraz wspierani są misjonarze z Polski.
REKLAMA
Od 2011 r. w Polsce 6 stycznia to dzień ustawowo wolny od pracy, podobnie jak w innych państwach, np. we Włoszech, Hiszpanii, Grecji, Szwecji, Finlandii, Austrii czy w Szwajcarii.
Czytaj więcej:
- Piszesz "K+M+B" na drzwiach w święto Trzech Króli? Sprawdź, co oznacza skrót
- "Strefa rodzica". Orszak Trzech Króli
- "Radość jest najlepszym antidotum na to, co trudne i smutne". Bp Zieliński o święcie Trzech Króli
nj
REKLAMA