"Kościół znakiem nadziei w świecie niepokojów". Ostatnie przygotowania do Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan

Tematem Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w tym roku będą słowa zaczerpnięte z Ewangelii św. Mateusza - "Zobaczyliśmy Jego gwiazdę na Wschodzie i przyszliśmy oddać Mu pokłon". Ekumeniczne wydarzenie zorganizowane będzie od 18 do 25 stycznia.

2022-01-11, 06:58

"Kościół znakiem nadziei w świecie niepokojów". Ostatnie przygotowania do Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan
Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan pierwszy raz został zorganizowany w 1908 r. Został on zaproponowany przez pioniera ruchu ekumenicznego Paula Wartsona z USA.Foto: fot. Val Vesa, CC0, domena publiczna

Od 18 do 25 stycznia przebiegać będzie Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan - W tym czasie chrześcijanie różnych wyznań na całym świecie będą się spotykać na nabożeństwach ekumenicznych. W Polsce centralne nabożeństwo Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan odbędzie się w niedzielę, 23 stycznia, o godz. 17.00 w prawosławnej katedrze metropolitalnej św. Marii Magdaleny w Warszawie.

Kościół znakiem nadziei

Tegoroczne materiały i modlitwy na ten czas przygotowała Rada Kościołów Bliskiego Wschodu. Teksty zostały ostatecznie opracowane i zatwierdzone przez członków Międzynarodowego Komitetu mianowanego przez Komisję Wiara i Ustrój Światowej Rady Kościołów i Papieską Radę ds. Popierania Jedności Chrześcijan. Po raz dwudziesty piąty polską wersję materiałów przygotował ekumeniczny zespół redakcyjny powołany przez Komisję ds. Dialogu między Polską Radą Ekumeniczną a Konferencją Episkopatu Polski.

"Misją ludu chrześcijańskiego jest bycie znakiem jak gwiazda, drogowskazem dla ludzkości spragnionej Boga i prowadzenie wszystkich do Chrystusa" - zaznaczono w materiałach formacyjnych przygotowanych na ten czas. Wyjaśniono, że "będąc taką gwiazdą, Kościół staje się znakiem nadziei w świecie niepokojów i znakiem obecności Boga towarzyszącego swojemu ludowi w trudnościach życia".

Podziały przyćmiewają świadectwo

Autorzy wskazali, że dary mędrców pokazują "obraz rozmaitości sposobów widzenia osoby i dzieła Jezusa przez różne tradycje chrześcijańskie". "Podziały między chrześcijanami przyćmiewają światło chrześcijańskiego świadectwa i mgłą okrywają drogę, uniemożliwiając innym odnalezienie szlaku do Chrystusa. I odwrotnie, chrześcijanie zjednoczeni w wyznawaniu Chrystusa i otwierający swoje skarbce, by złożyć dary, stają się znakiem jedności, której pragnie Bóg" - czytamy w materiałach formacyjnych.

REKLAMA

Tematy na osiem dni nabożeństwa to: "Podnieś nas i przyciągnij do swojego wspaniałego światła"; "Pokorne przywództwo burzy mury i buduje z miłością"; "Obecność Chrystusa przewraca świat do góry nogami"; "Choć mali i cierpiący, niczego nam nie brakuje"; "Prowadzeni przez jedynego Pana"; "Zgromadzeni w uwielbieniu wokół Jedynego Pana"; "Dary wspólnoty"; "Ponad znanymi drogami podziału do Bożych nowych ścieżek".

Dzieło charytatywne

Ofiary zebrane podczas nabożeństw ekumenicznych w roku 2022 zostaną przekazane na Dzieło Lasek. Wpłaty można dokonywać na konto Polskiej Rady Ekumenicznej (mBank SA, nr 42 1140 1010 0000 5437 0700 1001 z dopiskiem "Ofiary z TMoJCh 2022").

Dzieło Lasek powołane przez bł. Elżbietę Różę Czacką, założycielkę Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża oraz Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi od ponad 100 lat wspiera osoby niewidome, sprawuje wszechstronną opiekę edukacyjną, rehabilitacyjną i religijną. Jest miejscem otwartym dla każdego potrzebującego. Prowadzi placówki edukacyjne w Laskach, Rabce Zdroju i Gdańsku Sobieszewie, a dla dorosłych Dom Pomocy Społecznej w podlubelskim Żułowie. Wspiera dorosłych na rynku pracy oraz prowadzi rewalidację osób niewidomych.

Wieloletnia historia

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan pierwszy raz został zorganizowany w 1908 r. Został on zaproponowany przez pioniera ruchu ekumenicznego Paula Wartsona z USA. Jest organizowany, co roku między 18 a 25 stycznia, czyli między dawnym świętem katedry św. Piotra a świętem nawrócenia św. Pawła. W niektórych diecezjach czy miastach czas wydarzeń ekumenicznych ograniczony jest do jednego nabożeństwa, w innych wydłuża się do kilku tygodni. Jeszcze inne wybierają spośród ośmiu nabożeństw jedno, któremu nadają charakter obchodów centralnych, świętowanych najczęściej w niedzielę. Tradycyjne podczas planowanych nabożeństw w Kościołach różnych wyznań następuje wymiana kaznodziei.

REKLAMA

W Warszawie w tym roku odbędzie się dziewięć nabożeństw ekumenicznych. Zainauguruje je spotkanie w kościele ewangelicko-augsburski św. Trójcy przy pl. Małachowskiego 1., które odbędzie się we wtorek 18 stycznia o godz. 18.00.

Nabożeństwa ekumeniczne w Warszawie

W środę 19 stycznia odbędzie się nabożeństwo ekumeniczne o godz. 18.00 w kościele ewangelicko-reformowanym przy al. Solidarności 74; W czwartek 20 stycznia o godz. 18.00 planowane jest nabożeństwo w polskokatolickiej katedrze Św. Ducha przy ul. Szwoleżerów 2; W piątek 21 stycznia o godz. 18.00 w kaplicy ewangelicko-metodystycznej Dobrego Pasterza, przy ul. Mokotowskiej 12; W sobotę - 22 stycznia o godz. 16.00 nabożeństwo odbędzie się w rzymskokatolickiej katedrze św. Floriana przy ul. Floriańskiej 3; W poniedziałek 24 stycznia planowane jest nabożeństwo o godz. 18.00 w kościele starokatolickim mariawitów pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy przy ul. Wolskiej 186; We wtorek 25 stycznia o godz. 19.00 nabożeństwo odbędzie się w kościele rzymskokatolickim pw. Opatrzności Bożej przy ul. ks. Skargi 2 w Warszawie-Wesołej. Parafię prowadzi Wspólnota Chemin Neuf.

Centralne nabożeństwo Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan odbędzie się w niedzielę, 23 stycznia, o godz. 17.00 w prawosławnej katedrze metropolitalnej św. Marii Magdaleny w Warszawie.

Zgodnie z tradycją nabożeństwo kończące obchody odbędzie się w stolicy 27 stycznia o godz. 17.30 w kościele rzymskokatolickim pw. św. Marcina przy ul. Piwnej 9/11.

REKLAMA

Rada ds. Ekumenizmu Konferencji Episkopatu Polski i Polska Rada Ekumeniczna, podobnie jak w latach ubiegłych, wydały razem polską wersję broszury z materiałami na Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan 2022. Zamieszczono w niej m.in. omówienie tematu przewodniego Tygodnia, propozycje liturgii nabożeństw ekumenicznych, modlitwy, rozważania, informacje o Radzie Kościołów Bliskiego Wschodu. Broszurę można nabyć w centralach Kościołów.

Czytaj także:

pg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej