Prognozy Banku Światowego dla Rosji. 2022 rok pod znakiem zielonej transformacji i inflacji
Po silnym odbiciu gospodarczym w 2021 r. (wzrost o 4,3 proc.), oczekuje się, że w latach 2022 i 2023 wzrost gospodarczy w Rosji spowolni do odpowiednio 2,4 proc. i 1,8 proc. rocznie. Bank Światowy opublikował raport gospodarczy dla Rosji.
2022-01-13, 07:30
Rosyjska gospodarka powróciła do poziomu powyżej szczytowego poziomu sprzed pandemii, a wzrost napędzany jest silnym odbiciem popytu konsumpcyjnego. W 2022 r. wzrost będzie wspierany przez utrzymującą się silną pozycję na rynkach towarowych, ale prawdopodobnie będzie również hamowany przez środki kontroli COVID-19 i podwyższone stopy procentowe.
Konsumpcja gospodarstw domowych w drugim kwartale 2021 roku wzrosła o ponad 9 proc. w stosunku do poprzedniego kwartału (wyrównana sezonowo), wykazując najszybsze tempo wzrostu od dekady. Na rynku pracy również nastąpiło znaczne ożywienie, bezrobocie spadło do poziomu najniższego od czterech lat, a płace realne wzrosły.
Drogie surowce wspierają gospodarkę
Nadwyżka na rachunku obrotów bieżących Rosji również była wyjątkowo wysoka dzięki wysokim cenom surowców i niskiemu poziomowi turystyki wyjazdowej. Budżet federalny został skonsolidowany, dzięki silnemu wzrostowi dochodów, i jest na dobrej drodze do osiągnięcia celu władz, jakim jest spełnienie reguły fiskalnej w przyszłym roku.
- Ten gwałtowny wzrost wydatków wynikał z uwolnienia spiętrzonego popytu stworzonego przez ograniczenia związane z pandemią - powiedział David Knight, główny ekonomista i lider programu w Banku Światowym. - Pomogły mu zwiększona podaż kredytów, rosyjscy turyści pozostający w tym roku w domu na święta oraz napływ zasobów do sektora energetycznego.
Raport ocenia krótkoterminowe ryzyka obciążające wzrost gospodarczy Rosji i stwierdza, że niskie wskaźniki szczepień wymuszają surowsze środki kontroli COVID-19, które mogą zmniejszyć aktywność gospodarczą, podczas gdy bardziej trwała inflacja prawdopodobnie będzie wymagała zacieśnienia stóp procentowych przez dłuższy okres, ograniczając perspektywy wzrostu.
REKLAMA
Zielona transformacja
W raporcie przeanalizowano również wpływ, jaki na Rosję może mieć globalny wzrost gospodarczy w ramach trzech różnych scenariuszy zielonej transformacji, oraz zasugerowano, że krajowe działania na rzecz klimatu mogą pomóc złagodzić niektóre z możliwych skutków globalnej zielonej transformacji i stworzyć nowe możliwości dla Rosji.
Ważnym pierwszym krokiem dla Rosji będzie nowa strategia rozwoju niskoemisyjnego, której celem jest redukcja emisji netto o 70 proc. do 2050 roku i osiągnięcie neutralności węglowej do 2060 roku. Skupienie się na umożliwieniu przejścia do bardziej zróżnicowanej i szybciej rozwijającej się gospodarki będzie wymagało wzmocnienia szerokiego zakresu aktywów, w tym kapitału ludzkiego, wiedzy i światowej klasy instytucji rynkowych.
- Zrównoważony rozwój w dziedzinie ochrony środowiska staje się centralnym elementem globalnego programu gospodarczego. Rosnące zobowiązania krajów i firm do neutralności węglowej sygnalizują, że w najbliższych latach konieczne będą gruntowne zmiany ram politycznych - powiedział Renaud Seligmann, Dyrektor Banku Światowego na Rosję. - Mając na uwadze zobowiązanie Rosji do stania się neutralną węglowo do 2060 roku, kraj ten musi teraz podjąć konkretne działania zmierzające do dekarbonizacji.
Aby osiągnąć te cele, raport zaleca wdrożenie w Rosji cen za emisję dwutlenku węgla oraz ograniczenie dotacji energetycznych dla konsumentów. Jednocześnie należy podjąć działania, które zapewnią ludziom ochronę przed kosztami i wszelkimi negatywnymi skutkami transformacji.
REKLAMA
W raporcie oszacowano, że dotacje energetyczne dla konsumentów na energię elektryczną, gaz i ropę naftową w Rosji wyniosły 1,4 proc. PKB kraju w 2019 roku. Przesuwając te środki, władze mogłyby zwiększyć PKB i zapewnić, że żaden konsument nie pozostanie w gorszej sytuacji. Jednocześnie pomogłoby to ograniczyć emisję gazów cieplarnianych i przybliżyć Rosję do celu, jakim jest ekologiczna i zrównoważona gospodarka.
PolskieRadio24.pl/ Bank Światowy/ mib
REKLAMA