Ceny ropy znowu w górę. Powodem ograniczone zdolności produkcyjne
Analitycy przewidują, że ceny ropy, które wzrosły o 50 proc. w 2021 r., dojdą w tym roku z obecnych 85 dolarów do 100 dolarów za baryłkę. Powodem są ograniczone zdolności produkcyjne oraz inwestycyjne sektora, przy rosnącym popycie, spowodowanym wychodzeniem gospodarek z covidowego hamulca.
2022-01-12, 16:21
Według analityków firmy Goldman Sachs ceny ropy naftowej mogą sięgnąć 100 dol. za baryłkę ze względu na rekordowo wysoki popyt w 2023 r., pomimo najnowszego wariantu koronawirusa omikron.
Odradza się ruch samolotów, gospodarki wracają do życia
- Mieliśmy już rekordowo wysoki popyt na ropę przed tym najnowszym wariantem, teraz do tego dochodzi większy popyt na paliwo samolotowe, a światowa gospodarka wciąż rośnie - powiedział Damien Courvalin, szef badań nad energią w Goldman Sachs.
- Musimy poczekać, aż ta fala minie, ale to sugeruje, że w przyszłym roku podróże międzynarodowe powinny się jeszcze bardziej ożywić - ocenił analityk na spotkaniu poświęconym perspektywom energetycznym.
Courvalin powiedział, że spodziewa się, że cena międzynarodowego benchmarku ropy Brent wyniesie średnio 85 dolarów za baryłkę w przyszłym roku, ale istnieje ryzyko wzrostu - cena może być o 10 dolarów wyższa od tego poziomu.
REKLAMA
Jeśli chodzi o produkcję, Courvalin stwierdził, że "podaż jest niewystarczająca w obliczu silnego popytu".
Analityk zauważył, że jest "całkiem możliwe", że ceny ropy mogą w pewnych okolicznościach przekroczyć poziom 100 dolarów.
Reuters, jk
REKLAMA