Działania TSUE wobec Turowa. Olivier Bault: kuriozalna jednoosobowa decyzja

- Kuriozalna była jednoosobowa decyzja wiceprezes TSUE, żeby przed rozpatrzeniem sprawy wstrzymać wydobycie w kopalni, dostarczającej surowiec do elektrowni, która zapewnia 5-7 proc. prądu w Polsce - mówił w Polskim Radiu 24 Olivier Bault ("Do Rzeczy"), korespondent mediów zagranicznych.

2022-01-19, 15:55

Działania TSUE wobec Turowa. Olivier Bault: kuriozalna jednoosobowa decyzja
Komisja Europejska poinformowała w środę, że termin końcowy na zapłatę kar dotyczących kopalni Turów minął we wtorek i nie otrzymała od Polski środków. Rzecznik KE Balazs Ujvari wskazał, że w kolejnym kroku KE potrąci pieniądze z płatności należnych Polsce z budżetu UE. Foto: nitpicker/ Shutterstock

Praga toczy z Warszawą spór przed unijnym trybunałem, argumentując, że kopalnia węgla brunatnego Turów ma negatywny wpływ na środowisko. Polska przedstawiła ofertę między innymi finansowych rekompensat dla strony czeskiej w zamian za wycofanie pozwu z TSUE. Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa rozmawiała we wtorek na ten temat z czeską minister środowiska Anną Hubaczkową.

Jak powiedziała Anna Moskwa w Programie 1 Polskiego Radia, jeżeli Czesi zaakceptują umowę w sprawie kopalni Turów, to wycofają skargę, złożoną na Polskę w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

"Czesi też szkodzą sami sobie"

Olivier Bault komentował spór wokół kopalni. - Miejmy nadzieję, że doszło do ugody, ten konflikt jest bardzo szkodliwy dla wszystkich, zarówno dla Polski i Czech, jak i tak naprawdę dla wszystkich członków Unii - zaznaczył.

- Pamiętam artykuł byłego doradcy prezydenta Klausa, który podniósł sprawę, że Czesi szkodzą też sami sobie, ponieważ Polacy w przyszłości też mogą chcieć zwrócić się do TSUE, który bardzo ochoczo wchodzi w taki konflikt - powiedział gość audycji i dodał, że decyzja TSUE była w tej sprawie "kuriozalna".

REKLAMA

- Kary nałożone na Polskę będą dalej należne, nawet jeśli Czesi wycofają pozew, kara dotyczyła niewykonania zarządzenia tymczasowego TSUE, a nie treści sporu - zauważył.

Publicysta odniósł się także do dyskusji o wprowadzaniu w życie pakietu "Fit for 55". - Dziś prezydent Emmanuel Macron, inaugurując przewodnictwo Francji w Radzie UE, wyraźnie zapowiedział, że zamierza skonkretyzować te ustalenia. Nowy rząd niemiecki jest bardzo rewolucyjnie nastawiony do spraw ekologii, marzy o wielkiej transformacji gospodarki. Francja jest w trochę lepszej sytuacji niż Polska, dlatego, że ma elektronie atomowe - stwierdził.

Posłuchaj

Olivier Bault o sporze wokół kopalni Turów (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24) 16:41
+
Dodaj do playlisty

Polska strona deklarowała, że chce polubownie rozwiązać spór z Czechami o Turów. Niedawno Anna Moskwa mówiła, że liczy na to, że rozmowy z jej odpowiedniczką z Czech będą lepsze od tych, które prowadzono wcześniej z poprzednim ministrem, Richardem Brabcem. Z poprzednią czeską administracją doszło w sumie do 18 rund spotkań.

Czytaj także: 

W lipcu 2021 roku Komisja Europejska przedstawiła i opublikowała pakiet przepisów, które mają pozwolić na osiągnięcie przez Unię Europejską neutralności klimatycznej do 2050 roku. Pakiet "Fit for 55" ma doprowadzić do tego, że do 2030 roku UE zmniejszy emisję dwutlenku węgla o 55 proc. w stosunku do poziomu z 1990 roku. Za zaprezentowany pakiet przepisów odpowiada Frans Timmermans.

REKLAMA

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: Olivier Bault

Data emisji: 19.01.2022

REKLAMA

Godzina: 14.40

PR24/ka

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej