Spór wokół Turowa. Manasterski: lepiej dać środki Czechom niż Komisji Europejskiej

- Jest w tej historii wielka nauczka dla każdego kraju, który chciałby się spierać przed TSUE z innym krajem. Może okazać się, że skorzysta na tym ktoś trzeci, sam Trybunał i Komisja Europejska - mówił w Polskim Radiu 24 Miłosz Manasterski (Agencja Informacyjna).

2022-01-19, 13:05

Spór wokół Turowa. Manasterski: lepiej dać środki Czechom niż Komisji Europejskiej
Widok na kopalnię Turów. Foto: shutterstock.com/Peteri

Praga toczy z Warszawą spór przed unijnym trybunałem, argumentując, że kopalnia węgla brunatnego Turów ma negatywny wpływ na środowisko. Polska przedstawiła ofertę między innymi finansowych rekompensat dla strony czeskiej w zamian za wycofanie pozwu z TSUE.

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa rozmawiała we wtorek na ten temat z czeską minister środowiska Anną Hubaczkową.

Jak powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia, jeżeli Czesi zaakceptują umowę w sprawie kopalni Turów, to wycofają skargę, złożoną na Polskę w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

"To świetny moment"

Miłosz Manasterski przypominał, że środki z kary, którą Polska płaci w związku z orzeczeniem TSUE, nie trafią do Czech, ale do Komisji Europejskiej. - Liczę na to, że nowy czeski rząd będzie chciał rozpocząć urzędowanie od pewnego sukcesu, ważnego zarówno dla lokalnych społeczności i samorządów, jak i dla Grupy Wyszehradzkiej. Nowe władze Czech deklarowały, że chcą współpracować w ramach V4. To świetny moment, kiedy możemy powiedzieć, że lepiej dać te pieniądze, które załatwiają różne problemy, braciom Czechom, niż żeby te środki trafiły do Komisji Europejskiej - podkreślał publicysta.

REKLAMA

Posłuchaj

Miłosz Manasterski o sporze wokół koplani Turów (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24) 7:23
+
Dodaj do playlisty

Polska strona deklarowała, że chce polubownie rozwiązać spór z Czechami o Turów. Niedawno Anna Moskwa mówiła, że liczy na to, że rozmowy z jej odpowiedniczką z Czech będą lepsze od tych, które prowadzono wcześniej z poprzednim ministrem, Richardem Brabcem. Z poprzednią czeską administracją doszło w sumie do 18 rund spotkań.

Czytaj także: 

Unijny Trybunał Sprawiedliwości nakazał wstrzymanie wydobycia w Turowie. Polska nie zastosowała się do tego postanowienia, wobec czego TSUE nałożył karę w wysokości 500 tysięcy euro dziennie. Dziś kara wynosi łącznie około 280 milionów złotych.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadząca: Magdalena Złotnicka

REKLAMA

Gość: Miłosz Manasterski

Data emisji: 19.01.2022

Godzina: 11.48

PR24/ka

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej