Zagrożenia w sieci. Ekspert: odcięcie od internetu wpłynęłoby na gospodarkę jak blokada szlaków komunikacyjnych

2022-01-22, 20:59

Zagrożenia w sieci. Ekspert: odcięcie od internetu wpłynęłoby na gospodarkę jak blokada szlaków komunikacyjnych
Ekspert: odcięcie od internetu wpłynęłoby na gospodarkę tak, jak zablokowanie szlaków komunikacyjnych. Foto: Shutterstock/Maksim Shmeljov

Nikodem Bończa-Tomaszewski powiedział na antenie Polskiego Radia 24, że odcięcie Polski od internetu wpłynęłoby na naszą gospodarkę tak, jak zablokowanie szlaków komunikacyjnych. Dodał, że oprócz ogromnego niepokoju społecznego, nastąpiłby wtedy także kompletny paraliż w kluczowych dziedzinach życia.

Nikodem Bończa-Tomaszewski opowiedział o tym, jak należy dbać o bezpieczeństwo w sieci. Wskazał, że "obecnie można bardzo łatwo policzyć, w jaki sposób informacje możemy zamienić w pieniądze lub inne zasoby". Dodał, że "informacje o obywatelach i przedsiębiorcach oraz dane dotyczące zachowań konsumenckich, klimatyczne, ekonomiczne czy gospodarcze należy współcześnie traktować jak najcenniejsze surowce".

Jak zauważył, pojawienie się smartfonów spowodowało, że "lawina danych zmieniła się w tsunami". - Każdy, kto posiada smartfon, w każdej minucie generuje gigantyczną liczbę informacji o tym, co w danej chwili robi, gdzie jest, jakie ma nawyki, o czym myśli i czego pragnie - powiedział.

Dodał, że informacje stały się przemysłem, który koncentruje się na dotarciu do kupującego. - Dane, które gromadzi przeciętna korporacja, nie są ukierunkowane na kontrolę obywatela, tylko na to, żeby zrobić z niego posłusznego i sprawnego konsumenta, który w żadnej chwili nie zatrzyma procesu konsumpcji - tłumaczył ekspert.

Zagrożenia w sieci

Nikodem Bończa-Tomaszewski zwrócił także uwagę na fakt, że są prowadzone badania nad tym, co mogłoby się stać, jeśli Polska zostałaby odcięta od dostaw gazu czy ropy, natomiast nie ma zbyt dużo analiz sprawdzających konsekwencje pozbawienia kraju dostępu do internetu. - Odcięcie Polski od internetu czy zakłócenie jego działalności wpłynęłoby na naszą gospodarkę podobnie jak zablokowanie szlaków komunikacyjnych - ocenił gość audycji.

Ekspert dodał również, że oprócz ogromnego niepokoju społecznego, nastąpiłby wtedy także kompletny paraliż w kluczowych dziedzinach życia ludzi. Podkreślił ponadto, że najlepiej dbać o kwestie bezpieczeństwa wtedy, gdy nie są one zagrożone.

Posłuchaj

Nikodem Bończa-Tomaszewski o bezpieczeństwie teleinformatycznym ("Temat dnia"/Polskie Radio 24) 18:43
+
Dodaj do playlisty

Więcej w nagraniu.

Czytaj także:

* * *

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Przemysław Lis

Gość: Nikodem Bończa-Tomaszewski (prezes Exatel)

Data emisji: 22.01.2022

Godzina: 19.05

ng

Polecane

Wróć do strony głównej