Prof. Anna Boroń-Kaczmarska: nie ma opracowań, które mówiłyby o rychłym końcu pandemii
- Pandemia COVID-19 ma podobny przebieg do epidemii grypy hiszpanki, koronawirus SARS-CoV-2 nie wykazuje cech sezonowości. Czy dwa lata wystarczą na zakończenie pandemii? Trudno odpowiedzieć jednoznacznie, ale nie znalazłam ani jednego opracowania, które by mówiło, że omikron prawdopodobnie zakończy pandemię - mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Anna Boroń-Kaczmarska, specjalista chorób zakaźnych.
2022-01-24, 21:48
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) spodziewa się, że zakażenia wariantem omikron koronawirusa wprowadzą pandemię w Europie w jej nową fazę, a następnie - być może - doprowadzą do jej końca. - Jest możliwe, że ten region zmierza w stronę pewnego rodzaju etapu końcowego wirusa - powiedział agencji AFP dyrektor WHO na Starym Kontynencie Hans Kluge. Dodał, że do marca zakażenie omikronem może przejść nawet 60 proc. Europejczyków.
Jego zdaniem, gdy opadnie szczyt tej fali, przez wiele miesięcy może utrzymywać się globalna odporność dzięki szczepieniom, przechorowaniu i w związku z bardziej sprzyjającą pogodą. - Potem, pod koniec roku, wirus może wrócić, ale niekoniecznie jako pandemia - mówił Hans Kluge. Dyrektor WHO w Europie zastrzegł jednak, że należy być nadal ostrożnym, bo wirus już nieraz nas zaskoczył.
Koniec pandemii? Prof. Boroń-Kaczmarska ma wątpliwości
W Polskim Radiu 24 o pandemii mówiła prof. Anna Boroń-Kaczmarska, specjalistka chorób zakaźnych. Jak stwierdziła, koronawirusy mają dużą zdolność mutacji, czego zresztą jesteśmy świadkami w czasie trwającej pandemii. Przypomniała także, że jest to czwarta pandemia w XXI wieku, a jej przebieg jest bardzo podobny do epidemii grypy hiszpanki sprzed 100 lat, więc nic nie wskazuje na to, by zakończyła się w podobnie krótkim czasie, co trzy poprzednie pandemie w tym wieku.
- Ten wirus nie wykazuje także cech sezonowości czy zależności od pory roku i temperatur zewnętrznych. Zatem czy dwa lata wystarczą na zakończenie pandemii? Bardzo trudno jest odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie. Tym bardziej że ja sama, czytając różne artykuły, nie znalazłam ani jednego opracowania, które by mówiło, że omikron prawdopodobnie zakończy pandemię trwającą od 2 lat - mówiła prof. Anna Boroń-Kaczmarska.
REKLAMA
- Lek dla pacjentów we wczesnej fazie COVID-19. Niedzielski: wkrótce trafi do lekarzy rodzinnych
- "Najlepiej przebadana szczepionka ze wszystkich". Naukowcy PAN walczą z mitami
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
* * *
Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Mateusz Drozda
Gość: prof. Anna Boroń-Kaczmarska (specjalista chorób zakaźnych)
Data emisji: 24.01.2022
Godzina emisji: 20.47
IAR/PR24/jmo
REKLAMA
REKLAMA