"Stwarza szanse, że Polska nie będzie przeszkadzała w federalizacji Europy". Pereira o Tusku

- Donald Tusk jest istotnym elementem dla międzynarodowego obozu, bo stwarza szanse, że Polska nie będzie przeszkadzała w planach federalizacji UE - mówił w Polskim Radiu 24 Samuel Pereira (portal TVP.Info). Gośćmi Debaty poranka byli również Marek Wróbel (Fundacja Republikańska) i dr Bartosz Machalica (Centrum im. Daszyńskiego). 

2022-02-01, 10:10

"Stwarza szanse, że Polska nie będzie przeszkadzała w federalizacji Europy". Pereira o Tusku
Premier Morawiecki wezwał Donalda Tuska, by zrezygnował z przewodniczenia Europejskiej Partii Ludowej. Foto: Fotophoto / Shutterstock.com

Premier Mateusz Morawiecki wezwał Donalda Tuska, by zrezygnował z przewodniczenia Europejskiej Partii Ludowej. Szef rządu uzasadniając swój apel stwierdził, że "nikt nie zrobił więcej dla Rosji Putina i dla budowy Nord Stream 2 niż Europejska Partia Ludowa".

Dr Bartosz Machalica podkreślił, że ewentualna decyzja Donalda Tuska z przewodniczenia EPL nie jest kwestią pierwszorzędną w polskiej i europejskiej polityce. - Europejskie partie polityczne odgrywają istotną rolę. Trudno jedna utrzymywać, że lider EPL jest przełożonym partii krajowych jak CDU/SPD. To bardziej luźna koalicja partii niż zwarty blok. Faktem jest, że przywództwo Donalda Tuska zbiegło się z osłabieniam pozycji EPL. Praktycznie w żadnym państwie UE jej przedstawiciele nie rządzą. EPL jest w głebokiej defensywie. Tusk odejdzie naturalnie z kierowania EPL, bo trudno jest być liderem PO i jednocześnie kierować parasolem politycznym na poziomie europejskim - powiedział gość Polskiego Radia 24. 

- Masa upadłościowa EPL to określenie na wyrost. Zawsze przestrzegam przed przedwczesnym ogłaszaniem czyjejś śmierci. Słabnąca pozycja EPL jest faktem. Jednak tworzące ją partie są silne. Słabnąca pozycja to nie jest upadek, to ewentualne przejście do opozycji. To są jednak duże i żywotne organizmy. Słabną, ale posiadają potencjał do odrodzenia. Może być tak, że Tusk bardziej skupi się na polityce krajowej. Jego zaangażowanie w Polsce jest połowiczne. Być może nie jest do końca jest przekonany, że warto w Polsce zostać. Jego powrót był sukcesem połowicznym, udało mu się jedynie odbić sondaże. Donald Tusk będzie musiał się zdecydować, wtedy najpewniej zrezygnuje z przewodniczenia EPL lub zostanie o to poproszony - tłumaczył Marek Wróbel. 

Natomiast Samuel Pereira przypomniał, że Donald Tuska wracając do polskiej polityki ogłosił, że zamierza zrezygnować z przewodniczenia EPL. Twierdził, że chce się zaangażować się na 100 proc. w polską politykę. Nie zrezygnował, pewnie zdecydowały o tym względy finansowe. Pewnie uznano też, że Tusk powinien być związany z EPL, że istnieją jeszcze cele, które ma zrealizować. Czy wpisuje się to plany federalizacji Europy? Tusk jest istotną postacią dla międzynarodowego obozu, bo stwarza szanse, że Polska nie będzie przeszkadzała w tych planach - podsumował publicysta.

REKLAMA

Posłuchaj

"Debata poranka" z Udziałem Samuela Pereiry, dr Bartosza Machalicy i Marka Wróbla 21:40
+
Dodaj do playlisty

 

Premier Mateusz Morawiecki podkreślał, że błędna polityka Europejskiej Partii Ludowej w sprawie Nord Stream 2 spowodowała, iż Władimir Putin ma instrumenty szantażu w swoim ręku.

REKLAMA


Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Debata Poranka"

Prowadzący: Dorota Kania 

GościeSamuel Pereira (portalTVP.Info), dr Bartosz Machalica (Centrum im. Daszyńskiego), Marek Wróbel (Fundacja Republikańska)

REKLAMA

Data emisji: 1.02.2022

Godzina emisji: 8.35

PR24

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej