Ceny surowców rosną kolejną sesję z rzędu. Spadły zapasy ropy

Miedź na giełdzie metali w Londynie drożeje kolejną sesję. Ceny ropy w Nowym Jorku nieznacznie zwyżkują i są blisko najwyższych poziomów od 2014 r. przed posiedzeniem krajów sojuszu OPEC+ i po branżowych danych o zapasach paliw w USA.

2022-02-02, 08:27

Ceny surowców rosną kolejną sesję z rzędu. Spadły zapasy ropy
Ceny aktywów na rynkach podlegają dynamicznym zmianom.Foto: Shutterstock/mgborhan

Miedź na LME w dostawach 3-miesięcznych jest wyceniany wyżej o 0,6 proc. - po 9.749,50 USD za tonę - podają maklerzy.

Na Comex miedź zwyżkuje o 0,29 proc. i jest po 4,4470 USD za funt.

Inwestorzy czekają na środki chińskich władz w celu stabilizacji wzrostu gospodarczego, ale na razie na rynkach metali w tym tygodniu są mniejsze obroty, ponieważ nie ma inwestorów z Chin, którzy przez cały tydzień celebrują początek Nowego Roku Księżycowego. Świętują też inwestorzy z innych krajów azjatyckich.

Tymczasem branża wydobywcza w Chile może stanąć w obliczu największego wstrząsu od czasu nacjonalizacji w latach 70.

REKLAMA

We wtorek parlamentarna Komisja ds. Środowiska zatwierdziła propozycję nacjonalizacji kopalń miedzi i litu. Jeśli taka propozycja zostanie przyjęta przez władze, może negatywnie wpłynąć na chilijską gospodarkę, globalne rynki metali i proces transformacji na zieloną energię.

Pozwolenia na realizację nowych projektów w chilijskiej branży miedziowej mogą być trudniejsze do osiągnięcia, ponieważ nowa konstytucja Chile stawia na pierwszym miejscu ochronę środowiska, w tym małych rezerw wody, ponad rozwojem gospodarczym.

Na zakończenie poprzedniej sesji miedź na LME w Londynie zwyżkowała o 190 USD i była wyceniana po 6.696,00 USD za tonę.

Ropa

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na marzec kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 88,55 USD, wyżej o 0,40 proc. po tym, gdy w styczniu surowiec zyskał aż 17 proc.

REKLAMA

Brent na ICE w Londynie w dostawach na kwiecień jest wyceniana po 89,50 USD za baryłkę, wyżej o 0,38 proc.

W środę kraje sojuszu OPEC+ określą politykę dostaw ropy na przyszły miesiąc.

Analitycy spodziewają się, że 23 kraje z tej grupy ratyfikują podwyższenie dostaw ropy w marcu o 400 tys. baryłek dziennie, ale zwracają uwagę, że w ostatnich miesiącach państwa z OPEC nie spełniały swoich celów produkcji ropy.

Według szacunków agencji Bloomberg 13 członków OPEC zwiększyło dostawy swojej ropy na rynki w styczniu zaledwie o 50 tys. baryłek dziennie, a dostawy ropy z Libii spadły o 140 tys. baryłek dziennie. Za to Nigeria dostarczała na rynki o 100 tys. baryłek ropy więcej.

REKLAMA

Łącznie na rynki trafiło z OPEC w styczniu 28,14 mln baryłek dziennie.

- OPEC prawdopodobnie osiągnie (w środę) porozumienie w sprawie przedłużenia obecnej polityki produkcyjnej - zwiększenia dostaw o 400 tys. b/d - ocenił minister ds. ropy naftowej w Iraku Ihsan Abdul Jabbar.

Tymczasem Amerykański Instytut Paliw (API) podał w swoim branżowym raporcie, że zapasy ropy w USA spadły w ubiegłym tygodniu o 1,65 mln baryłek, podczas gdy analitycy spodziewali się ich odbudowy o 1,8 mln baryłek.

W środę po 16.30 oficjalne dane o zapasach ropy w USA poda Departament Energii.

REKLAMA

Gaz płynie

Niewielkie ilości gazu z Rosji w środę znów popłynęły gazociągiem jamalskim w kierunku z Polski do Niemiec po długiej przerwie, gdy magistrala ta działała w trybie tzw. rewersu - podała agencja Reutera, powołując się na dane niemieckiego operatora Gascade.

Dostawy w kierunku zachodnim nastąpiły po tym, gdy rosyjski koncern Gazprom zarezerwował przepustowości gazociągu we wtorek wieczorem. Gazprom nie rezerwował ogółem przepustowości na luty, a skorzystał we wtorek z aukcji dziennych.

Od 21 grudnia 2021 r. gaz w przebiegającym przez Polskę rurociągu Jamał-Europa płynął z zachodu na wschód, czyli w odwrotnym kierunku niż zazwyczaj. Gazociąg dostarcza około jednej szóstej całego eksportu rosyjskiej ropy do Europy i Turcji.

Rosyjski koncern wyjaśniał, że nie realizuje eksportu gazu tym rurociągiem ze względu na brak nowych europejskich zamówień. Firmy w Europie wolały kupować gaz już zgromadzony na miejscu w zbiornikach, niż nabywać surowiec z Rosji po rekordowych cenach - oceniał Reuters w pierwszej dekadzie stycznia.

REKLAMA

Czytaj także:

PolskieRadio24.pl/ PAP/ mib

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej