Spór o kopalnię Turów. Rzecznik generalny TSUE wyda opinię

Rzecznik generalny unijnego Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu ogłosi dziś opinię w sprawie Turowa. Chodzi o skargę Czech na Polskę dotyczącą rozbudowy kompleksu i przedłużenia koncesji na wydobycie węgla brunatnego w kopalni.

2022-02-03, 05:49

Spór o kopalnię Turów. Rzecznik generalny TSUE wyda opinię
Rzecznik generalny TSUE wyda opinię ws. sportu Polski i Czech o kopalnię Turów. Foto: Lukasz Barzowski/Shutterstock

Orzeczenia należy się spodziewać za kilka, kilkanaście tygodni, pod warunkiem, że do tego czasu nie będzie porozumienia między Warszawą i Pragą i wycofania skargi, bo równolegle toczą się negocjacje dwustronne w tej sprawie.

Opinia ws. Turowa

Rzecznik generalny unijnego Trybunału ogłosi opinię na podstawie rozprawy, która odbyła się w Luksemburgu w listopadzie ubiegłego roku. Czechy podtrzymały podczas niej zarzuty stawiane Polsce dotyczące złamania unijnego prawa.

Chodzi przede wszystkim o naruszenie unijnej dyrektywy środowiskowej - brak konsultacji i oceny wpływu na środowisko przy podejmowaniu decyzji o przedłużeniu koncesji. Czechy dowodzą też, że działalność Turowa miała wpływ na poziom wód.

Polska odrzuca argumenty Czech

- Te argumenty są bezzasadne. Dopełniliśmy wszystkich procedur, które były wymagane do przedłużenia koncesji na eksploatację węgla brunatnego w kopalni Turów - mówił podczas rozprawy wiceminister klimatu i środowiska Piotr Dziadzio.

REKLAMA

Polska nie zgodziła się na wstrzymanie wydobycia węgla do czasu zakończenia sporu przed unijnym Trybunałem czego domagały się Czechy. Polski rząd podkreśla, że Turów zabezpiecza do 7 procent energii w kraju.

Do wniosku władz w Pradze przychyliła się wiceprezes unijnego Trybunału Sprawiedliwości, a we wrześniu nałożyła karę na Polskę w wysokości pół miliona euro dziennie za kontynuowanie wydobycia.

Czytaj również:

Negocjacje ws. Turowa. Sasin: jesteśmy gotowi do przedstawienia nowych propozycji

REKLAMA

jmo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej