Sejm wybrał nowego członka Rady Polityki Pieniężnej. Nie obsadzono jednego miejsca

Sejm wybrał Wiesława Janczyka na nowego członka Rady Polityki Pieniężnej. Za było 233 posłów, przeciw 220, a 1 wstrzymał się od głosu. Odrzucono natomiast kandydaturę Jakuba Borowskiego. 

2022-02-09, 17:04

Sejm wybrał nowego członka Rady Polityki Pieniężnej. Nie obsadzono jednego miejsca
Powołany na członka Rady Polityki Pieniężnej Wiesław Janczyk przyjmuje gratulacje od prezesa PiS, wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego na sali obrad Sejmu w Warszawie. Foto: PAP/Marcin Obara

Kandydaturę Wiesława Janczyka zgłosił klub Prawa i Sprawiedliwości, dlatego to jego posłowie przekonywali do jej poparcia. - Bardzo ważna instytucja w systemie finansów publicznych. Wybór istotny, wybór osób, które mają dużą praktykę i doświadczenie w finansach i ekonomii, także w meandrach funkcjonowania mechanizmów państwowych. I takim kandydatem jest właśnie poseł Wiesław Janczyk, który jest osobą bardzo kompetentną i przygotowaną w tym zakresie - mówił podczas debaty w Sejmie poseł PiS Patryk Wicher. 

​- Posiada wiedzę i doświadczenie w zakresie produktów i usług bankowych oraz usług oferowanych przez instytucje sektora finansowego. Posiada wiedzę i doświadczenie w zakresie wykonywania prawa spółek handlowych, prawa podatkowego, a także na temat rynku kapitałowego w Polsce, jego instytucji, regulacji prawnych i funkcjonowania - tłumaczył z kolei poseł PiS Kazimierz Smoliński.

Te argumenty trafiły do 233 posłów, bo tylu opowiedziało się za kandydaturą Janczyka. Poza przedstawicielami klubu PiS poparło ją również trzech posłów Kukiz'15, posłowie niezrzeszeni Zbigniew Ajchler i Łukasz Mejza oraz poseł koła Polskie Sprawy Zbigniew Giżyński. Przeciw była opozycja, która w większości - poza kołem Konfederacji - głosowała za kandydatem przedstawionym przez klub KO, którym był Jakub Borowski. 

Będzie ponowna procedura ws. drugiego członka do RPP

- Apeluję do was, abyście poważnie traktowali swoje deklaracje o tym, że chcecie walczyć z drożyzną, że obchodzi was to, co w portfelach zwykłych Polaków oznacza inflacja. Dlatego apeluję do was, żebyście mając świadomość rozmaitych kosztów i konsekwencji upolitycznionego wyboru, poparli kandydata, których jest bardzo dobrym, nie tylko kompetentnym, ale politycznie niezależnym - mówił poseł KO Dariusz Rosati, zachęcając do poparcia kandydatury Jakuba Borowskiego. Nie uzyskała ona jednak poparcia sejmowej większości.

REKLAMA

Wybór kandydatów do Rady Polityki Pieniężnej był konieczny, ponieważ dziś kończy się 6-letnia kadencja dwóch członków Rady wybranych przez Sejm: Grażyny Ancyparowicz i Eryka Łona. - W związku z tym, że Sejm powołał jednego członka Rady Polityki Pieniężnej, procedurę powołania na drugie stanowisko przeprowadzimy ponownie - powiedziała na koniec głosowania marszałek Sejmu Elżbieta Witek. 

Nowy członek Rady Polityki Pieniężnej jest posłem PiS - mandat sprawuje od czerech kadencji. Obecnie jest przewodniczącym sejmowej komisji finansów. W latach 1994-2005 pracował w Banku Gospodarki Żywnościowej, gdzie był m.in. wicedyrektorem oddziału. W latach 2016-2018 był wiceministrem finansów. 

Radę Polityki Pieniężnej tworzą prezes NBP, którego powołuje Sejm na wniosek prezydenta RP, oraz dziewięciu członków. Trzech powołuje Sejm, trzech Senat, a trzech jest mianowanych przez prezydenta RP.


Posłuchaj

Poseł PiS Kazimierz Smoliński, którego klub zgłosił kandydaturę Wiesława Janczyka mówi, że przemawia za nią wykształcenie, wyróżniająca wiedza z zakresu finansów i bogate doświadczenie (IAR) 0:18
+
Dodaj do playlisty

Czytaj także:

MF, PolskieRadio24.pl/IAR

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej