Spór o praworządność. Joanna Borowiak: podwójne standardy w UE
- Reguła praworządności jest związana ze sposobem wydatkowania środków unijnych, a nie z prawodawstwem w określonym kraju […]. W Niemczech to politycy powołują sędziów, to jakoś TSUE nie przeszkadza - mówiła w Polskim Radiu 24 Joanna Borowiak (PiS). W audycji wziął udział również Paweł Poncyljusz (PO).
2022-02-14, 09:15
16 lutego Trybunał Konstytucyjny na rozprawie zajmie się unijnymi przepisami, które umożliwiły stworzenie mechanizmu wiążącego dostęp do środków UE z praworządnością. Wniosek w tej sprawie skierował prokurator generalny Zbigniew Ziobro.
Joanna Borowiak komentowała spór dotyczący praworządności w Polsce, jaki toczy się z instytucjami europejskimi. - Pytanie, czym jest praworządność w rozumieniu TSUE, doskonale wiemy, że kwestie związane z praworządnością dotyczą wyłącznie wydatkowania zgodnie z prawem środków finansowych UE, jednak od pewnego czasu, niestety także na skutek zabiegów przedstawicieli opozycji w PE, jest to zupełnie inaczej postrzegane […]. Posłowie wywodzący się z opozycji wręcz błagali w PE, by blokować środki UE dla Polski. W kraju posłowie PO i PSL blokowali Krajowy Plan Odbudowy - przypominała.
- Chodzi o to, by nie było w UE podwójnych standardów. Nie o to chodziło jej ojcom założycielom. Dziś TSUE i Komisja Europejska idą w zupełnie innym kierunku. Uderzanie teraz w Polskę, odcinanie środków z funduszu odbudowy, gdy mamy tak trudną sytuację, jest ogromne napięcie, to osłabianie UE - dodała poseł.
Paweł Poncyljusz przypomniał, że na procedurę "pieniądze za praworządność" zgodził się premier Morawiecki, akceptując budżet Funduszu Odbudowy. - Praworządność będzie oceniana nie tylko w kategoriach wydatków środków UE, to także dostęp obywateli do sądów. Problem polega na tym, że pieniądze dla Polski czekają w Brukseli, nikt nie ma wątpliwości, że urzędnicy UE będą się oglądać na wyrok TSUE, nie Trybunału Julii Przyłębskiej, który działa zadaniowo wobec władzy - stwierdził gość audycji.
REKLAMA
14 lutego 2020 r. weszła w życie nowelizacja m.in. Prawa o ustroju sądów powszechnych i ustawy o Sądzie Najwyższym, która m.in. rozszerzyła odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów i wprowadziła zmiany w procedurze wyboru I Prezesa Sądu Najwyższego. KE uznając, że przepisy naruszają prawo Unii, wniosła w kwietniu 2021 r. do TSUE skargę o stwierdzenie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego. Komisja wystąpiła też z wnioskiem o zarządzenie wobec Polski środków tymczasowych.
Posłuchaj
Na początku września Komisja Europejska zdecydowała o zwróceniu się do TSUE o nałożenie kar finansowych na Polskę za nieprzestrzeganie tej decyzji TSUE.
Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen postawiła pod koniec października ub.r. warunek, by w KPO znalazło się zobowiązanie polskiego rządu do likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN.
REKLAMA
* * *
Audycja: Dwie strony
Prowadzący: Mirosław Skowron
Goście: Joanna Borowiak, Paweł Poncyljusz
Data emisji: 14.02.2021
REKLAMA
Godzina emisji: 8.06
PR24/ka
REKLAMA