Rozpoczyna się modernizacja dworca kolejowego w Stalowej Woli
Rusza gruntowna przebudowa dworca kolejowego w Stalowej Woli. Zmieni się między innymi system informacji dla pasażerów, systemy bezpieczeństwa i otoczenie samego dworca. Prace będą prowadzone pod nadzorem konserwatora zabytków. Wartość remontu jest szacowana na ponad milionów złotych.
2022-02-14, 14:40
Dworzec zostanie poddany kompleksowej przebudowie. Fundamenty budynku zostaną wzmocnione oraz zaizolowane. Elewacja obiektu będzie odtworzona na wzór historycznej, wymienione będą okna i drzwi. Konstrukcja dachu zostanie poddana naprawie, a jego pokrycie wymienione na nowe. Wykonane zostaną również nowe instalacje w budynku. Wszystkie prace zostaną zrealizowane zgodnie z wytycznymi konserwatora zabytków.
Przestrzeń wewnątrz dworca będzie dostosowana do obowiązujących dziś standardów podróżnych. Powstanie poczekalnia z ogólnodostępnymi toaletami i pomieszczeniami na kasy biletowe. Przygotowane zostaną również lokale przeznaczone na wynajem, a jedno z pomieszczeń zajmie Straż Ochrony Kolei.
Większa powierzchnia użytkowa
Po modernizacji powierzchnia użytkowa wyniesie 1200 metrów kwadratowych, z czego ponad 400 metrów zostanie przeznaczonych na cele komercyjne. Właściciel dworca, czy spółka PKP S.A. szuka najemców.
O przyjazdach i odjazdach pociągów informować będą elektroniczne tablice i komunikaty głosowe. Budynek zostanie też wyposażony w nowoczesne systemy, które wpłyną na podniesienie poziomu bezpieczeństwa. Pojawią się m.in. monitoring, system kontroli napadu i BMS - system inteligentnego zarządzania budynkiem.
REKLAMA
Ważne detale
Zmiany widoczne będą także przed budynkiem dworca. Dotychczasowa nawierzchnia zostanie wymieniona. Pojawią się też nowe elementy małej architektury w postaci ławek, koszy i stojaków na rowery.
Dworzec zostanie w pełni dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Komunikację w obrębie obiektu ułatwi zniwelowanie dotychczasowych różnic w poziomach oraz wyznaczenie tras wolnych od przeszkód. Pojawią się między innymi ścieżki prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących, zastosowane zostanie także kontrastowe oznakowanie.
"Program dworcowy" rusza w całej Polsce
Prace są prowadzone w ramach tak zwanego "programu dworcowego", którego celem jest modernizacja około 200 tego typu obiektów w całym kraju. Program został ogłoszony w 2016 roku, a pierwszym zrealizowanym projektem jest modernizacja dworca w Pruszkowie w województwie mazowieckim.
Koszt całej inwestycji przekroczy 12 milionów złotych. Zadanie będzie dofinansowane ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Zakończenie prac jest planowane na przyszły rok.
REKLAMA
IAR/Aleksander Pszoniak/sw
REKLAMA
REKLAMA