Konflikt Rosji z Ukrainą. Gen. Wilsbach: Chiny mogą wykorzystać kryzys, dokonując prowokacji w Azji
Szef amerykańskich sił powietrznych na Pacyfiku, gen. Kenneth Wilsbach ostrzegł, że Chiny mogą wykorzystać kryzys rosyjsko-ukraiński. Chodzi o ewentualne prowokacje w Azji w czasie, gdy Zachód skupia się na deeskalacji napięć z Rosją.
2022-02-16, 08:47
Wilsbach zauważył, że Chiny są w przymierzu z Rosją w czasie tego kryzysu, co skłania do pytania o intencje Chin w Azji - podaje agencja AFP.
- Chiny obserwują, co się dzieje w Europie i spróbują dokonać czegoś tutaj, w regionie Indo-Pacyfiku [...]. Sprawdzą, jak zareaguje społeczność międzynarodowa - powiedział generał.
Dodał, że gdy Pekin stanął po stronie Rosji w konflikcie z Ukrainą, przeprowadził rozmowy ze swoim sztabem i innymi "podmiotami" w regionie na temat konsekwencji tego ruchu. Jego dowództwo z siedzibą na Hawajach odegrałoby kluczową rolę w przypadku wybuchu konfliktu na Pacyfiku.
Wedle generała, Chiny poszukują szans na zysk w trakcie kryzysów, jednak nie podał przykładów konkretnych możliwych działań Państwa Środka.
REKLAMA
Działania Chin w regionie. Eskalacja napięć
Przez lata oskarżano Pekin o podsycanie napięć w regionie, ponieważ stale umacniał kontrolę nad kluczowymi wyspami i atolami na Morzu Południowochińskim. Chiny roszczą sobie prawa do niemal całego tego morza, ale pokrywa się to z roszczeniami Tajwanu i czterech krajów Azji Południowo-Wschodniej: Brunei, Malezji, Filipin i Wietnamu.
Zachód obawia się, że chińska kontrola nad regionem zagroziłaby swobodzie żeglugi po strategicznych drogach wodnych. Państwa zachodnie, które niepokoi jednocześnie rozmieszczenie przez Rosję ponad 100 tys. żołnierzy na granicy z Ukrainą, skupiają się teraz na zapobiegnięciu wybuchowi konfliktu w Europie.
- Rola Chin w kryzysie wokół Ukrainy. Prof. Boćkowski: oni chętnie napuszczają Rosję
- Mariusz Kałużny: trzeba rozmawiać z Chinami. Ważne, żeby nie wsparły Rosji w jej militarnych zapędach
***
![Morze Południowochińskie (opr. Maciej Zieliński/PAP)](http://static.prsa.pl/images/e2e5dabd-8e6d-4f9b-8086-3a2aca7d7d9d.jpg)
pb
REKLAMA
REKLAMA