Podział pieniędzy na modernizację dróg lokalnych. Poznaliśmy szczegóły

Wiadomo już, jak wygląda podział pieniędzy na dofinansowanie remontów i modernizację dróg samorządowych w kraju. Rząd podjął decyzję w tej sprawie. Do samorządów trafi w sumie 2,73 miliarda złotych dotacji. O szczegółach informowali dziś premier Mateusz Morawiecki oraz minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

2022-02-16, 15:18

Podział pieniędzy na modernizację dróg lokalnych. Poznaliśmy szczegóły
W tym roku zplanowano 2,73 mld zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na dofinansowanie budowy, przebudowy lub remontu dróg powiatowych i gminych.Foto: Dewayne Flowers/Shutterstock.com

Przez wiele lat lokalne drogi w zarządzie powiatów i gmin były niemalże synonimem złej jakości. Nawierzchnie takich tras były nierówne, pełne dziur i kruszejącego asfaltu. Samorządy tłumaczyły, że pieniędzy na remonty dróg po prostu nie mają. W wielu przypadkach nie pomogły też unijne fundusze.

Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg

Gminy i powiaty, nawet te najbiedniejsze były w takich przypadkach zobowiązane do wyłożenia części pieniędzy na inwestycje. W wielu przypadkach właśnie tutaj pojawiał się problem. Mimo, że po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku prace przy modernizacji lokalnej sieci przyspieszyły, wiele dróg ciągle straszyło kierowców swoją złą jakością.

Wsparcie pojawiło się w 2018 roku. To wtedy powstał Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg. Jego celem jest właśnie przyspieszenie powstawania nowoczesnej i bezpiecznej infrastruktury drogowej na szczeblu lokalnym, stanowiącej ważny element prawidłowego funkcjonowania i rozwoju gospodarki oraz przyczyniającej się do poprawy poziomu życia obywateli.

Podział pieniędzy na ten rok

Utworzenie Funduszu ma również na celu poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego i parametrów technicznych lokalnej sieci drogowej, a także poprawę oraz zwiększenie atrakcyjności i dostępności terenów inwestycyjnych.

REKLAMA

Do tej pory, przez 4 lata udało się wyremontować i zmodernizować około 14 tysięcy dróg powiatowych i lokalnych, właśnie ze wsparciem funduszu. Dziś premier Mateusz Morawiecki oraz minister infrastruktury Andrzej Adamczyk poinformowali o szczegółach podziału środków w tym roku.

W tym roku na modernizację dróg lokalnych będzie przeznaczonych 2,73 miliarda złotych. Najwięcej dotacji otrzyma województwo mazowieckie – prawie 150 milionów złotych na zadania powiatowe i prawie 152 miliony złotych na zadania gminne.

40 miliardów złotych przez 10 lat na dofinansowanie dróg 

Wsparcie rządowe uzyska 2328 zadań, w tym 630 powiatowych i 1698 gminnych. Dzięki temu planowana jest budowa, przebudowa lub remont 3,8 tysięcy kilometrów dróg - prawie dwóch tysięcy tras powiatowych i 1,85 tysiąca kilometrów gminnych. Na dofinansowanie zadań gminnych trafi ponad półtora miliarda złotych, a na zadania powiatowe przeznaczonych zostało ponad 1 mld, 200 mln złotych. Wartość dofinansowania zadań na drogach obronnych to 500 milionów złotych.

REKLAMA

W ciągu 10 lat rząd przeznaczy w sumie 40 miliardów złotych na dofinansowanie w tym zakresie.

Dofinansowanie z funduszu jest uzależnione od dochodów jednostek samorządu terytorialnego. Im niższy dochód własny, tym większa wartość dofinansowania, przy czym maksymalne dofinansowanie może wynieść do 80 procent kosztów realizacji zadania.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział podczas konferencji prasowej, że celem jest poprawa komfortu jazdy drogami lokalnymi.

- My chcemy, żeby jazda drogą była komfortowa. Żeby była bezpieczna, na przykład dla dzieci, które idą do szkoły. Żeby możliwa była budowa infrastruktury drogowej i żeby była ona coraz bardziej bezpieczna - mówił szef rządu.

REKLAMA

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk wspomniał o korzyściach, które już przyniósł program.

Czytaj także:

- To już 14 tysięcy dróg samorządowych, zmodernizowanych, wyremontowanych i wybudowanych dzięki wsparciu rządowych środków. W pierwszym roku było to ponad 6 miliardów, w kolejnych latach, to jest 3,5 miliarda każdego roku - podkreślał szef resortu infrastruktury.

Źródła finansowania Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg to wpłaty pochodzące z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, dotacje z budżetu państwa, Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe oraz z zysku jednoosobowych spółek Skarbu Państwa i spółek, w których wszystkie akcje są własnością Skarbu Państwa.

REKLAMA

Aleksander Pszoniak, PR24, akg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej