Zmiany w emeryturach pomostowych. Projekt nowych przepisów już w Sejmie
Do Sejmu wpłynął rządowy projekt nowelizacji ustawy o emeryturach pomostowych. Zaproponowane regulacje wprowadzają korzystne zmiany dla osób, które zamierzają starać się o przyznanie tego świadczenia. Projekt rozszerza też kompetencje Państwowej Inspekcji Pracy.
2022-02-18, 17:20
Przyjęty we wtorek przez rząd projekt nowelizacji ustawy o emeryturach pomostowych trafił dziś do Sejmu. Jak mówiła niedawno w Programie 1 Polskiego Radia minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg akt prawny przygotowany przez jej resort "wprowadza uporządkowanie". Zaproponowane regulacje wprowadzają korzystne zmiany dla osób, które zamierzają starać się o przyznanie emerytury pomostowej.
Marlena Maląg: projekt powoduje stabilizację
Złożenie wniosku możliwe będzie jeszcze przed rozwiązaniem stosunku pracy. Nowe przepisy mają ochronić wnioskujących przed utratą zatrudnienia, w sytuacji gdyby nie spełnili niezbędnych warunków do ustalenia prawa do emerytury pomostowej. Według minister rodziny i polityki społecznej wprowadzane zmiany mają "uelastyczniać" procedury tak, że osoba starająca się o emeryturę pomostową nie będzie musiała rozwiązywać stosunku pracy, by wystąpić o naliczenie emerytury pomostowej.
- Jeżeli okaże się, że się ona należy, wtedy można rozwiązać stosunek pracy i wtedy będzie wypłacana ta emerytura pomostowa. Do momentu nierozwiązania stosunku pracy nie będzie ona po prostu wypłacana - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia Marlena Maląg. Minister podkreśliła, że taka zmiana powoduje stabilizację.
W świetle obecnych przepisów osoby, które mogły nabyć prawo do emerytury pomostowej, żeby otrzymać świadczenie, musiały rozwiązać stosunek pracy. Działo się tak pomimo różnych regulacji, które wprowadzał Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z tego powodu dochodziło do sytuacji, w których, gdy w wyniku obliczenia emerytury pomostowej jakiś warunek nie był spełniony i świadczenie nie mogło zostać wypłacone, taka osoba miała także rozwiązaną umowę o pracę i była pozbawiona źródła dochodu. Dzięki nowym przepisów, takie sytuacje zostaną wyeliminowane.
Emerytura pomostowa to świadczenie okresowe, które przysługuje do osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego. Jest ono skierowane do osób wykonujących prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, u których wraz z wiekiem bardzo istotnie zmniejsza się możliwość wykonywania pracy, związana z malejącą wydolnością psychofizyczną pracownika.
Nowe uprawnienia dla PIP
Ponadto projekt rozszerza kompetencje Państwowej Inspekcji Pracy. Nowe przepisy pozwolą PIP m.in. na merytoryczną ocenę procesu kwalifikowania przez pracodawcę wykonywanych u niego prac, jako prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Zadania Państwowej Inspekcji Pracy zostaną rozszerzone o kontrolę prowadzonego przez pracodawcę wykazu stanowisk pracy, na których są wykonywane prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.
Poza tym skarga będzie przysługiwała pracownikowi nie tylko w sytuacji, w której nie został on umieszczony w ewidencji, ale również w sytuacji, w której - pomimo umieszczenia w tej ewidencji - stanowisko pracy, na którym wykonuje prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, nie znalazło się w prowadzonym przez pracodawcę wykazie.
W ramach projektu wprowadzone zostanie także rozwiązanie, dzięki któremu większe przedsiębiorstwa będą mogły uzyskać wyższe dofinansowanie dla projektów poprawy bezpieczeństwa i warunków pracy. Zmiany zakładają ujednolicenie wysokości dofinansowania (80 proc. szacowanej kwoty) dla wszystkich przedsiębiorstw – niezależnie od liczby zatrudnianych pracowników.
Jeszcze nie wiadomo, kiedy projekt trafi pod obrady Sejmu. Obecnie został przekazany przekazany do zaopiniowania przez Biuro Legislacyjne izby.
MF, PolskieRadio24.pl