Poszukiwania szczątków polskich bohaterów. Wiceprezes IPN: ślad miał po nich zaginąć

- Wokół śmierci majora Józefa Kurasia, a szczególnie wokół pogrzebania jego szczątków istnieje wiele historii oraz mitów. Przekazy są różne, często sprzeczne, ale najbardziej popularne mówią o tym, że szczątki majora były przewiezione do Krakowa i tam miały być pogrzebane na terenie dziedzińca wewnętrznego Urzędu Bezpieczeństwa. Ten teren był przez nas badany, we wskazywanym miejscu nie było szczątków - mówił w Polskim Radiu 24 o szczątkach Żołnierza Wyklętego wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej prof. Krzysztof Szwagrzyk. 

2022-02-22, 09:51

Poszukiwania szczątków polskich bohaterów. Wiceprezes IPN: ślad miał po nich zaginąć
Prof. Krzysztof Szwagrzyk. Foto: PR24/AK

Prof. Krzysztof Szwagrzyk omówił na antenie Polskiego Radia 24 kwestię poszukiwania szczątków polskich bohaterów przez Instytut Pamięci Narodowej. Historyk zaznaczył, że w tym roku zaplanowano przeszukanie wielu miejsc, oraz że "wierzy, że tak jak w minionym roku będzie możliwość przebadania kilkudziesięciu miejsc". 

- Będą to działania nowe, ale także kontynuacja prac rozpoczętych w poprzednich latach. Powrócimy z pewnością na Toledo, do więzienia na warszawskiej Pradze, będziemy prowadzili prace w więzieniu przy Rakowieckiej, gdzie jeszcze ostatni obszar do przeszukania nam pozostał - wymieniał. 

"Ślad miał po nich zaginąć"

- Wierzę, że miejsca, które zaplanowaliśmy do tegorocznych działań, zostaną przebadane, a my będziemy mogli po raz kolejny powiedzieć Polakom: oto szczątki kolejnych tych, po których ślad miał zaginąć, zostały odnalezione, ogłosiliśmy ich nazwiska - mówił zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. 

W kościele św. Jadwigi w Waksmundzie 19 lutego rozpoczęły się obchody 75. rocznicy ostatniej walki i śmierci majora Józefa Kurasia "Ognia", dowódcy Zgrupowania Partyzanckiego "Błyskawica", który podczas obławy UB i KBW 21 lutego 1947 roku we wsi Ostrowsko próbował popełnić samobójstwo. Zmarł następnego dnia, 22 lutego. W uroczystościach uczestniczył m.in. szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk. 

REKLAMA

"Szczątki miały być w Krakowie" 

Gość Polskiego Radia 24 powiedział, że "wokół śmierci majora Józefa Kurasia, a szczególnie wokół pogrzebania jego szczątków istnieje wiele historii oraz mitów". - Przekazy są różne, często sprzeczne, ale najbardziej popularne mówią o tym, że szczątki majora były przewiezione do Krakowa i tam miały być pogrzebane na terenie dziedzińca wewnętrznego Urzędu Bezpieczeństwa. Ten teren był przez nas badany, we wskazywanym miejscu nie było szczątków - przyznał prof. Krzysztof Szwagrzyk.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj

Prof. Szwagrzyk o poszukiwaniu szczątków polskich bohaterów ("Towarzystwo Niepokornych"/PR24) 22:40
+
Dodaj do playlisty

* * *

Audycja: "Towarzystwo Niepokornych"
Prowadzą: Arkadiusz Gołębiewski, Paweł Nowacki i Jan Ruman
Gość: prof. Krzysztof Szwagrzyk (historyk, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej)
Data emisji: 21.02.2022
Godzina emisji: 22.06

nt

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej