Reakcja Zachodu na agresję Rosji. Dominika Ćosić: interesy dzielą państwa UE
- Spory pokazały, że Unia Europejska z jednej strony jest jednością, jeżeli chodzi o potępienie działań Rosji, ale jeżeli chodzi o interesy poszczególnych państw członkowskich, istnieją podziały wewnątrzunijne i to są stare podziały, o których wiedzieliśmy - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 korespondentka TVP Info Dominika Ćosić.
2022-02-25, 15:00
Jest zgoda przywódców państw Unii Europejskiej na drugi pakiet sankcji wobec Rosji za jej atak na Ukrainę. Uzgodnienia zapadły na nadzwyczajnym szczycie w Brukseli. Restrykcje obejmują sektory finansowy, energetyczny i transportowy, dotyczą też kontroli eksportu oraz ograniczeń dla rosyjskich oligarchów. Jeśli chodzi o sankcje finansowe, to jak poinformowała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, odcinają one Rosji dostęp do najważniejszych rynków kapitałowych.
Zuchwałość Putina
Według Mariusza Marszałkowskiego "sami doprowadziliśmy do tego, że Władimir Putin jest rozzuchwalony". - Czuje się mocny, jest przekonany, że nic złego nie spotka go za to, co robi. Rzeczywiście Władimir Putin reaguje tylko i wyłącznie na element siły i tak wygląda rzeczywistość - powiedział redaktor portalu BiznesAlert.pl.
- Gdyby nie opór Ukraińców, gdyby nie postawa ukraińskiej armii, która heroicznie się broni w wielu obszarach Ukrainy, to Rosjanie tak jak planowali, zajęliby Kijów w ciągu pierwszych 24 godzin operacji wojskowej, doszłoby do zmiany władzy, a sankcji by jeszcze nie było i to jest największy dramat tej całej sytuacji, jeżeli mówimy o podejściu Zachodu do kwestii polityki Rosji - zaznaczył gość audycji.
"Istnieją podziały wewnątrzunijne"
Gościem wydania specjalnego na antenie Polskiego Radia 24 była również Dominika Ćosić. - Spory pokazały, że Unia Europejska z jednej strony jest jednością, jednym głosem, jeżeli chodzi o potępienie działań Rosji, a także deklaratywne wsparcie dla Ukrainy, ale jeżeli chodzi o interesy poszczególnych państw członkowskich, istnieją podziały wewnątrzunijne i to są stare podziały, o których wiedzieliśmy - wskazała.
REKLAMA
Jak podkreśliła korespondentka Polskiego Radia w Brukseli, "nie od dziś wiemy, że Niemcy robią interesy z Rosją, najbardziej dobitnym przykładem jest gazociąg Nord Stream 2". - Z kolei Włochy były również przeciwko ostrzejszym sankcjom, szczególnie na towary luksusowe - wymieniała
- Premier po szczycie UE. "Rosja musi odczuć koszty barbarzyńskiego ataku"
- Rosja dokonuje na Ukrainie ludobójstwa. Giną dzieci i cywile, bomby spadają na budynki mieszkalne
- Pilny szczyt B9. Przywódcy państw Europy Środkowo-Wschodniej spotkają się dziś w Warszawie
Prezydent Ukrainy zwrócił się po rosyjsku do Władimira Putina apelem o rozmowy w sprawie rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Wołodymyr Zełenski w przesłaniu do narodu mówił, że negocjacje są potrzebne, by powstrzymać rozlew krwi. Wezwał, by w związku z toczącymi się walkami "zasiąść do rozmów, by powstrzymać śmierć ludzi".
>>> ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<
REKLAMA

Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
* * *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadzący: Antoni Opaliński
Gość: Dominika Ćosić (korespondentka TVP Info), Mariusz Marszałkowski (redaktor portalu BiznesAlert.pl)
Data emisji: 25.02.2022
REKLAMA
Godzina emisji: 13.33
IAR/nt
Polecane
REKLAMA