Marek Zuber: Niemcy niechętne do nakładania sankcji na Rosję
- Spodziewałem się mocniejszych sankcji, rzeczywiście pełnej blokady SWIFT, odcięcia Rosji od rozliczeń międzynarodowych, choć to, co zrobiono w kontekście rynków finansowych, to również bardzo dużo - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Zuber, ekonomista (Wyższa Szkoła Biznesu), komentując sankcje nałożone na Rosję po inwazji na Ukrainę.
2022-02-25, 14:55
Przywódcy 27 unijnych krajów uzgodnili drugi pakiet sankcji wobec Rosji za atak na Ukrainę. Decyzję podjęli na trwającym prawie siedem godzin nadzwyczajnym szczycie w Brukseli. Będą to m.in. ograniczenia w dostępie do rynków kapitałowych, które dotkną 70 proc. rosyjskich banków, ograniczenia w dostępie do technologii w sektorze energetycznym oraz w dostępie do pieniędzy dla rosyjskiego reżimu.
Po inwazji na Ukrainę Rosji grozi wykluczenie z międzynarodowego systemu transakcji płatniczych SWIFT. Opcja określana "finansową bombą atomową" jest na razie blokowana przez kilka krajów Unii Europejskiej, m.in. Niemcy.
"Odcięcie SWIFT odczułby każdy Rosjanin"
Marek Zuber komentował dyskusję o znaczeniu sankcji. - Odcięcie SWIFT oznaczałoby, że nie da się przeprowadzać transakcji pomiędzy podmiotami rosyjskimi a bankami ze znacznej części świata zachodniego. To odczułby każdy Rosjanin. Być może właśnie dlatego nie chciano tego zrobić, ale sytuacja jest tak poważna, że myślenie o tym, że nie możemy uderzać w przeciętnego Rosjanina, ponieważ nie jest on niczemu winien, nie jest do końca prawdą […]. Ktoś jednak na tego Putina głosuje, nawet zakładając, że wybory są fałszowane - stwierdził gość audycji.
"Tłumaczenie Niemiec kuriozalne"
- Nie znamy szczegółów spotkania, podczas którego decydowano o nałożeniu sankcji, ale mówiono, że blokowały je Węgry, Niemcy i Włochy. Szczególnie fatalnie wyglądają w tym kontekście Niemcy. Wydawało się, że po ostatnich posunięciach niemieckiego rządu, kiedy ewidentnie zwlekano z reakcją, nowy kanclerz coś zrozumiał […]. Niemcy, ci, którzy dozbrajali Rosję i doprowadzili do tego, że jest ona w tym miejscu, w którym jest, jeżeli chodzi o potencjał zbrojeniowy, dzisiaj nie chcą pomagać Ukrainie, mówiąc, że mają zasady niewspierania stron konfliktu. To kuriozalne tłumaczenie - dodał ekspert.
REKLAMA
W pakiecie sankcji przeciwko Moskwie rozważano wykluczenie agresora z systemu SWIFT. Europejscy liderzy nie podjęli jednak decyzji. Szereg państw członkowskich UE, m.in. Niemcy i Węgry, obawia się, że jeśli odmówią Rosji dostępu do systemu SWIFT, pozbawią się możliwości sprowadzania gazu z tego kraju.
>>> ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<
- To dziesiątki miliardów euro, które zostały z jednej strony zainwestowane przez niemieckie koncerny w Rosji, a z drugiej - wydane przez Rosjan w Niemczech. Uzależnienie Niemiec wynikające z tego jest zbyt duże […]. To, że Niemcy są znowu w grupie hamulcowych, jeśli chodzi o nakładanie sankcji, wygląda bardzo źle - mówił Marek Zuber.
Posłuchaj
Londyński dziennik "Financial Times" poinformował, że premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson mocno naciskał na usunięcie Rosji z systemu SWIFT, podczas gdy kanclerz Niemiec Olaf Scholz upierał się, że taki ruch nie powinien być częścią pakietu sankcji Unii Europejskiej.
REKLAMA
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w piątek rano, że Rosjanie atakują cele wojskowe i cywilne. W telewizyjnym wystąpieniu, nadanym o świcie, prezydent dodał, że marsz rosyjskich wojsk na Kijów na większości kierunków został opóźniony przez siły ukraińskie, jednak nieprzyjaciel dysponuje bardzo dużą siłą.
Więcej w zapisie audycji.
* * *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
REKLAMA
Prowadzący: Mirosław Skowron
Gość: Marek Zuber
Data emisji: 25.02.2022
Godzina emisji: 13.07
REKLAMA
PR24/ka
REKLAMA