Polska pomaga uchodźcom z Ukrainy. MSWiA: szybka ścieżka dla kobiet z dziećmi
Straż Graniczna szacuje, że od początku ataku Rosji na Ukrainę, czyli od 24 lutego do dziś do godziny 7 rano, do Polski wyjechało prawie 100 tysięcy Ukraińców. Na konferencji prasowej w przy przejściu granicznym w Medyce wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker mówił, że od 7.00 do 9.00 tylko w ruchu pieszym granicę przekroczyło 5 tysięcy osób.
2022-02-26, 11:12
Wiceminister Paweł Szefernaker odniósł się do długich kolejek uchodźców, którzy czekali na przejście granicy w piątek, wśród których są kobiety z dziećmi. - Pierwsza decyzja pana komendanta generała Tomasza Pragi była taka, że we wszystkich punktach granicznych otworzyliśmy ruch pieszy. Tam gdzie nie było do tej pory ruchu pieszego, został on otwarty - podkreślił Szefernaker. - Nasza straż graniczna musi się dostosowywać i również reagować na sytuację, która jest po drugiej stronie granicy - zaznaczył.
Jak dodał, było wiele sygnałów, informacji dotyczących kolejek, zapytań Polaków, którzy się martwili, że może dojść do kryzysu humanitarnego na granicy. Zapewnił, że podejmowano wiele różnych działań także dyplomatycznych w tej sprawie. - Także tutaj w relacjach komendantów w tej placówce z komendantami ukraińskimi, aby jak najlepiej udrożnić ten kanał - podkreślił Szefernaker.
Czytaj także:
- Dzięki tym działaniom dziś od godz. 7:00 rano strona ukraińska zamknęła część pasów, które były do tej pory dla ruchu osobowego, dla samochodów osobowych, i puszczono osoby w ruchu pieszym - poinformował. Jak zaznaczył, "w związku z tym w tej chwili wiele osób jest odprawianych". - W ciągu kolejnych godzin ta kolejka, która po drugiej stronie, po stronie ukraińskiej, powinna systematycznie się zmniejszać - ocenił.
REKLAMA
Szybka ścieżka dla kobiet z dziećmi
- Żeby pokazać jak wiele osób w tej chwili jest w ruchu pieszym i ma możliwość przejścia, jest odprawianych, to od godz. 7:00 rano, gdy zapadła decyzja o tym żeby zamknąć część tych pasów dla ruchu osobowego, otworzyć dla ruchu pieszego po stronie ukraińskiej, a my byliśmy na to gotowi - do godz. 9:00, tylko w ciągu dwóch godzin, 5 tys. osób przeszło w ruchu pieszym, zostało odprawionych - zaznaczył.
Posłuchaj
- Współpraca tutaj jest bardzo dobra - dodał. - Jest szybka ścieżka dla kobiet z dziećmi. Mamy nadzieję, że w ciągu kolejnych godzin przepustowość będzie dużo przepustowość będzie dużo lepsza, będzie dużo lepiej wyglądała - powiedział Szefernaker.
Według niego "dotychczasowe kolejki, które się pojawiały, wynikały z mniejszej przepustowości po stronie ukraińskiej". - My od samego początku byliśmy w stanie wesprzeć stronę ukraińską w różnych działaniach, jeżeli chodzi o Straż Graniczną - podkreślił. Jak dodał, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart zaproponowała także namioty.
WOT pomoże uchodźcom
Z kolei szef MON Mariusz Błaszczak poinformował w sobotę, że WOT utworzy w każdym województwie Grupy Wsparcia Relokacji Uchodźców. W skład grup wejdą żołnierze WOT ze znajomością języka ukraińskiego i rosyjskiego, po przeszkoleniu pierwszej pomocy, z kompetencjami opieki nad dziećmi i seniorami" - napisał na Twitterze szef MON.
W sobotę Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przekazało na Facebooku, że z inicjatywy minister Marleny Maląg w najbliższych dniach zostanie zwołane posiedzenie Rady Dialogu Społecznego dotyczące pomocy obywatelom Ukrainy.
REKLAMA
Posłuchaj
WAŻNE: Zbiórki na pomoc dla Ukrainy. Sprawdź, jak dokonać wpłaty
Wcześniej minister Maląg zwróciła się do wojewódzkich i powiatowych Urzędów Pracy, aby wszelkie kwestie administracyjne związane z legalizacją zatrudnienia obywateli Ukrainy załatwiane w urzędach pracy rozpatrywać priorytetowo, poza kolejnością i bez zbędnej zwłoki.
- Ukraińcy uciekają przed wojną i rosyjskimi bombami. Polska pomaga uchodźcom
- Funkcjonowanie szkół przy granicy z Ukrainą. Opublikowano rozporządzenie MEiN
paw/
REKLAMA
REKLAMA