Wojna na Ukrainie: wspólne oświadczenie komitetów paraolimpijskich Litwy, Łotwy, Estonii i Polski

Komitety paraolimpijskie Litwy, Łotwy, Estonii i Polski wystosowały wspólne oświadczenie do Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego (IPC) o nałożenie sankcji na komitety paraolimpijskie Rosji i Białorusi - bezterminowo lub przynajmniej do końca agresji na Ukrainie. Okazują w nim wsparcie dla narodu ukraińskiego i drużyny paraolimpijskiej oraz kierują apel do prezydenta IPC Andrew Parsonsa.

2022-02-28, 11:30

Wojna na Ukrainie: wspólne oświadczenie komitetów paraolimpijskich Litwy, Łotwy, Estonii i Polski

>>> Rosyjska inwazja na Ukrainę [RELACJA]


W Pekinie 4 marca mają się rozpocząć Zimowe Igrzyska Paraolimpijskie. W imprezie Polskę ma reprezentować 11 niepełnosprawnych zawodników i czworo przewodników.

"Jesteśmy głęboko zaniepokojeni agresją Rosji na Ukrainę i jej mieszkańców. Rosja i Białoruś naruszyły wszystkie zasady humanitarne i rozejm olimpijski, a Rosja zagraża nie tylko Ukrainie, ale całemu demokratycznemu światu. Rosja w przerażający sposób naruszyła zasady rozejmu olimpijskiego" - czytamy.

Rozejm olimpijski został uchwalony 2 grudnia 2021 roku poprzez konsensus 193 członków zgromadzenia ogólnego ONZ, w tym Federację Rosyjską. Rozpoczął się wraz z Igrzyskami Olimpijskimi 4 lutego i trwa zgodnie z uchwałą jeszcze 7 dni po zakończeniu Igrzysk Paraolimpijskich - czyli do 20 marca.

REKLAMA

"Potrzebne są natychmiastowe działania w ramach zdecydowanej reakcji demokratycznego świata na agresję Rosji na naród ukraiński i jej poszanowania dla rozejmu olimpijskiego. Musimy także dać delegacji ukraińskiej drogę do Zimowych Igrzysk w Pekinie 2022. Wzywamy wszystkie kraje do natychmiastowej pomocy humanitarnej i finansowej dla ukraińskich sportowców" - czytamy we wspólnym oświadczeniu - dodano.

Wspólne oświadczenie podpisali: Monika Haukanõmm, prezes Estońskiego Komitetu Paraolimpijskiego, Mindaugas Bilius, prezes Litewskiego Komitetu Paraolimpijskiego, Daida Dadzite, prezes Łotewskiego Komitetu Paraolimpijskiego oraz Łukasz Szeliga, prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego.

Z kolei ukraińscy sportowcy zwrócili się do Thomasa Bacha, prezydenta Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, o podjęcie decyzji o zawieszeniu zawodników Rosji i Białorusi oraz zakazaniu im startów w zawodach w związku z agresją militarną Rosji na Ukrainę >>> WIĘCEJ 

Czytaj także: 


Polski Komitet Paraolimpijski Polski Komitet Paraolimpijski

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej