Ropa drożeje na rynkach. Nabywcy rezygnują z kupowania rosyjskiego surowca

We wtorek rano notowania ropy naftowej idą w górę. Za baryłkę płacono 99,85 dolarów to wzrost o 1,72 proc. Po godzinie 7.00 za baryłkę ropy naftowej płacono 99, 85 dolarów. 

2022-03-01, 11:15

Ropa drożeje na rynkach. Nabywcy rezygnują z kupowania rosyjskiego surowca
Rosną ceny ropy na rynkach.Foto: Shutterstock/Travel mania

USA i sojusznicy rozważają uwolnienie strategicznych rezerw ropy, by ustabilizować rynek po inwazji Rosji na Ukrainę; spadek podaży surowca spowodował wzrost cen do najwyższego poziomu od 2014 roku - podał w poniedziałek Reuters, powołując się źródła w sektorze naftowym.

Nałożenie sankcji na Rosję i odłączenie niektórych jej banków od globalnego systemu płatniczego spowodowały już problemy z eksportem ropy, ponadto niektórzy nabywcy rezygnują z kupowania rosyjskiego surowca.

Główni nabywcy rosyjskiej ropy mają też problemy z pozyskaniem stosownych gwarancji od zachodnich banków oraz ze znalezieniem statków, które mogłyby transportować surowiec z Rosji, która jest jednym z jego największych światowych eksporterów - podał Reuters.

Ceny w Wielkiej Brytanii

Po raz pierwszy w historii średnia cena litra benzyny bezołowiowej w Wielkiej Brytanii przekroczyła 1,5 funta - podała w poniedziałek firma RAC, która świadczy pomoc drogową i inne usługi dla kierowców. Wzrost cen paliw jest jednym ze skutków rosyjskiej napaści na Ukrainę.

REKLAMA

Jak informuje RAC, średnia cena litra benzyny bezołowiowej wynosiła w niedzielę 151,25 pensów, a oleju napędowego - 154,72 pensów.

- Średnia cena obu paliw wzrosła od czwartku o ponad 1,5 pensa. To sprawia, że zatankowanie do pełna 55-litrowego zbiornika paliwa benzyną kosztuje 83 funty, a olejem napędowym - 85 funtów - powiedział rzecznik RAC Simon Williams. Ostrzegł, że ceny na stacjach będą dalej rosnąć, bo ich właściciele kupują nowe zapasy paliwa po znacznie wyższych cenach hurtowych.

Po czwartkowej napaści Rosji na Ukrainę cena baryłki ropy typu Brent przekroczyła 105 dolarów, co było najwyższym poziomem od września 2014 r. Wprawdzie w piątek spadła poniżej 100 dolarów, ale w poniedziałek ponownie wzrosła do ponad 105 dolarów w związku z przebiegiem wojny na Ukrainie.

Ale choć nominalnie ceny paliw w Wielkiej Brytanii są na rekordowym poziomie, realnie tankowanie było droższe w kwietniu 2012 r. Wówczas litr benzyny bezołowiowej kosztował w szczytowym momencie 142 pensy, co według kalkulatora inflacji zamieszczonego przez Bank Anglii przekłada się na 178 pensów w cenach z 2021 r.
Premier Kanady Justin Trudeau zapowiedział wprowadzenie zakazu importu ropy z Rosji – podał w poniedziałek Reuters.

REKLAMA

Sankcje działają

Premier Kanady Justin Trudeau zapowiedział wprowadzenie zakazu importu ropy z Rosji – podał w poniedziałek Reuters. Według Trudeau, ten przemysł przynosi "wielkie korzyści prezydentowi Putinowi i jego oligarchom".

Według Reutersa, w ubiegłym roku wartość importu rosyjskiej ropy do Kanady wyniosła 289 mln dolarów kanadyjskich (czyli niespełna 230 mln dolarów amerykańskich).

Zakaz importu ropy jest elementem sankcji, jakie USA, Unia Europejska, Wielka Brytania i Kanada oraz inne kraje zachodnie nałożyły na Rosję po tym, jak ten kraj zbrojnie napadł Ukrainę. Sankcje obejmują m.in. zamrożenie aktywów centralnego banku Rosji, odłączenie części rosyjskich banków od systemu SWIFT, który umożliwi dokonywanie przelewów międzynarodowych pomiędzy instytucjami finansowymi, a także zakaz pozyskiwania przez rosyjskie firmy i ministerstwo finansów finansowania na zachodnich rynkach finansowych.

  • Czytaj także:

"Gospodarcze oblężenie". Sankcje działają, Rosjanie rzucili się do sklepów

REKLAMA

PolskieRadio24.pl/ PAP/ mib

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej