Marcin Romanowski: uruchamiamy nieodpłatną pomoc prawną dla uchodźców
- Nasze punkty nieodpłatnej pomocy prawnej funkcjonują od wielu lat także przy starostwach. W tej chwili zbieramy informacje o prawnikach czy doradcach obywatelskich, którzy posługują się językiem ukraińskim, rosyjskim czy angielskim - mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Romanowski, wiceminister sprawiedliwości, odnosząc się do zorganizowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości pomocy prawnej dla uchodźców.
2022-03-01, 14:55
Przyjeżdżający do Polski uchodźcy będą potrzebowali m.in. pomocy prawnej, niezbędnej do załatwienia formalności związanych z pobytem, podjęciem pracy czy dalszą podróżą. Z pomocą przychodzi im Ministerstwo Sprawiedliwości w ramach systemu nieodpłatnej pomocy funkcjonującego na podstawie ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r.
Nieodpłatna pomoc prawna dla uchodźców z Ukrainy
Marcin Romanowski mówił o szczegółach tej akcji. - Prowadzimy szkolenia specjalistyczne dla naszych prawników i doradców obywatelskich z prawa dla cudzoziemców, w zagadnieniach, które będą im potrzebne, zainteresowanie jest bardzo duże. Działania prowadzi wspólnie z nami Naczelna Rada Adwokacka, powstały wolontariackie zespoły prawników, które tej pomocy udzielają. Kontaktujemy się także z radcami prawnymi, którzy prowadzą takie działania. Również Fundusz Sprawiedliwości uruchomił swoje działania w zakresie porad psychologicznych i prawnych, które są dostępne dla wszystkich, którzy przyjeżdżają z Ukrainy - wymieniał.
"W tej solidarności jesteśmy w stanie działać i pomagać"
- Tworzymy całą infrastrukturę, która umożliwi pomoc uchodźcom na terenie całego kraju. Największe problemy, jakich możemy się spodziewać, są związane ze zdolnością powiatów przygranicznych do tego, żeby zagospodarować w tak krótkim okresie tak dużą liczbę osób i umożliwić ich rozmieszczenie na terenie całego kraju - dodał.
Jak zaznaczył gość audycji, Fundusz Sprawiedliwości przekazał przygranicznym powiatom środki na zakup najpotrzebniejszych artykułów, także żywności, dla uchodźców. - Zarówno państwo, jak i społeczeństwo daje sobie radę w tej sytuacji. W tej solidarności jesteśmy w stanie działać i pomagać - podkreślał.
REKLAMA
Wiceminister Sprawiedliwości zaznaczył, że są doniesienia o osobach, które wcześniej próbowały przekroczyć granicę polsko-białoruską, a obecnie na teren Polski dostają się wraz z uchodźcami z Ukrainy. - Staramy się to kontrolować, zdajemy sobie sprawę z sytuacji, monitorujemy to zjawisko (…) nie stanowią one jednak obciążenia dla miejsc przeznaczonych dla uchodźców wojennych z Ukrainy - stwierdził Marcin Romanowski.
Posłuchaj
>>> ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<
Według Straży Granicznej od początku agresji Rosji na Ukrainę do rana we wtorek 1 marca do Polski przybyło 377 tys. Ukraińców. Do Polski trafia ok. 70-80 proc. cywili uciekających przed wojną. Jeśli sytuacja się zmieni, to do Polski w najbliższym czasie trafić może 4 mln uchodźców z Ukrainy.
Administracja USA miała poinformować w poniedziałek członków Kongresu USA, że w najbliższym czasie spodziewane jest wejście na Ukrainę drugiej fali wojsk rosyjskich. Siły te mają być tak duże, by przełamać opór Ukrainy.
REKLAMA
Nad ranem 24 lutego na Ukrainę wkroczyła rosyjska armia, która zaatakowała Kijów, Charków i szereg innych dużych miast kraju. Ostrzały dotyczyły nie tylko wschodu Ukrainy, ucierpiał także leżący w zachodniej Ukrainie Lwów. Rosjanie wkroczyli na Ukrainę z trzech stron - od wschodu, m.in. z separatystycznych tzw. republik ludowych, od południa - z Krymu - oraz od północy - z Białorusi. Na Ukrainie wprowadzono stan wojenny i ogłoszono powszechną mobilizację.
Więcej w zapisie audycji.
* * *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
REKLAMA
Prowadzący: Mirosław Skowron
Gość: Marcin Romanowski
Data emisji: 01.03.2022
Godzina emisji: 13.40
REKLAMA
PR24/ka
REKLAMA