120 lat temu założono klub piłkarski Real Madryt

2022-03-06, 05:00

120 lat temu założono klub piłkarski Real Madryt
Piłkarze Realu Madryt, od lewej: Daniel Carvajal, Sergio Ramos, Karim Benzema . Foto: shutterstock.com/imagestockdesign

Foot Ball Sky

Pod koniec dziewiętnastego wieku do stolicy Hiszpanii Madrytu przybywało bardzo dużo studentów z Wysp Brytyjskich. Przywieźli ze sobą swoje zwyczaje. Jednym z nich było zamiłowanie do gry w piłkę nożną. W tamtych czasach nazywano ją Foot Ball. Wielkim orędownikiem wprowadzenia tej dyscypliny sportu był Arthur Johnson. Pracował w „Institucion Libre de Ensenanza”. Była to instytucja edukacyjna dla mieszkańców stolicy Hiszpanii. Uczęszczało do niej bardzo dużo młodzieży, szczególnie mężczyzn. To była wspaniała baza do stworzenia zespołu piłki nożnej. Johnson zabrał się z zapałem do działania. Zebrał grupę chętnych i rozpoczął treningi. Uczył młodych adeptów tajników przepisów gry oraz starał się przekazać wiedzę taktyczną. Grupa liczyła na początku około 30 zapaleńców. Gość z Wysp Brytyjski nazwał drużynę Foot Ball Sky. Tak powstał pierwszy nieformalny zespół piłki nożnej w stolicy Hiszpanii.

Madrid Foot Ball Club

Na samym początku dwudziestego wieku była to już bardzo duża organizacja. W 1901 roku cześć jej członków postanowiła rozpocząć swoją niezależną działalność. Organizatorem rozłamu był Hiszpan Julian Palacios. Uznał, że działania Johnsona były ukierunkowane na czystą rekreację. A on chciał doprowadzić do założenia prawdziwego klubu piłki nożnej. Początki nie były łatwe. Zdarzało się, że na treningi przychodziło tylko ośmiu zawodników. Na szczęście w miarę upływu czasu chętnych przybywało. Organizacja rosła w siłę. Rok od rozpoczęcia działalności jej założyciel postanowił nadać jej nową nazwę. Od tego momentu, jeszcze nieoficjalnie, pojawił się na sportowej mapie stolicy Hiszpanii Madrid Foot Ball Club. Sprawy nabrały tempa kiedy zarządzanie drużyną przejęli bracia Padrosowie. Carlos i Juan byli kupcami zajmującymi się tekstyliami. Prowadzili sklep z materiałami i galanterią pasmanteryjną pod wdzięczna nazwą „Al Capricho”, „Kaprys”. Pikanterii tej zmianie nadaje fakt, że pochodzili oni z Katalonii której stolicą jest Barcelona. Spotkania klubowe odbywały się na zapleczu marketu. Za szatnię dla zawodników służyła tawerna „La Taurina”, „Bycza”. Miejscem rozgrywania pojedynków był plac leżący nieopodal baru. Znajdował się przy „Plaza de Toros”, „Plac byków”. Za wynajęcie tego trawiastego skrawka ziemi płacono rocznie 150 peset hiszpańskich.

6 marca 1902 roku

Carlos i Juan robili wszystko aby z nieformalnej organizacji stworzyć oficjalnie działający klub. Poświęcili bardzo dużo czasu na stworzenie zasad funkcjonowania prowadzonej przez nich działalności sportowej. W tym celu zatrudnili i opłacili prawników. 6 marca w „Kaprysie” odbył się wybór władz. Prezesem został jeden z braci Juan Padros. Ukonstytuował się także zarząd. Weszło do niego ośmiu członków. Obsadzili oni stanowiska wiceprezesa, skarbnika a także sekretarza. Pozostała piątka została członkami tego szacownego gremium. Oficjalna nazwa został utrzymana. Od tego momentu działał już całkowicie oficjalnie Madrid Foot Ball Club.

Początki  

Trzy dni później dokonano wybory kadry zespołu. W tym celu zorganizowano pierwszy w historii sparing dopiero co powstałej drużyny. Lokalna prasa nazwała go ”Concurso de Bandas”, „Konkurs szarf”. Wszyscy zawodnicy występowali w białych strojach. Aby wyłonić spośród nich poszczególne zespoły zakładano im kolorowe przepaski. Dzięki takiej sygnalizacji każdy wiedział w której drużynie występuje. W ten sposób wyłoniono podstawowy skład pierwszego oficjalnie zarejestrowanego klubu w stolicy Hiszpanii. W dniu 18 kwietnia tego samego roku zgłoszono do rejestracji statut. Zawierał on 22 artykuły. Cztery dni później został on oficjalnie zatwierdzony przez gubernatora Madrytu Jose Sancheza-Guerra.

REKLAMA

Turniej na cześć króla

17 maja 1902 roku Alfons XIII ukończył 16 lat. Został oficjalnie koronowany na monarchę Hiszpanii. Władze Madrid Foot Ball Club zaproponowały aby uczcić tę wyjątkową okazję zorganizowaniem turnieju piłkarskiego. Burmistrz dworu uznał ten pomysł za bardzo dobry. Sam ufundował wystawny, jak na tamte czasy, srebrny puchar dla zwycięzcy. Do udziału zaproszono, poza gospodarzem, następujące kluby: Vizcaya Athletic Club, Club Espanol Foot Ball, New Foot Ball Club oraz Foot Ball Club Barcelona. W pierwszym pojedynku turnieju Vizcaya pokonała Espanol 5:1. Jeszcze tego samego dnia, po południu rozgromiła New aż 8:1. Tym samym została pierwszym finalistą, który miał walczyć o srebrny puchar. W drugim pojedynku o wejście do finału zmierzyły się Madrid i Barcelona. To był pierwszy w historii rozegrany El Clasico. Gospodarze nie sprostali drużynie z Katalonii. Ulegli 1:3. Tryumfatorem rozgrywek została Vizcaya, która pokonała Barcelonę 2:1. Tak zakończył się „Copa de la Coronacion”, „Puchar Koronacyjny”. Stał się on początkiem rozgrywek o puchar króla, które rozgrywany są po dzień dzisiejszy pod nazwą „Copa del Rey”.

Real Madryt

29 czerwca 1920 roku król Alfons III nadał klubowi tytuł „Real”, „Królewski”. Od tego dnia nosi on już wyłącznie hiszpańską nazwę, Real Madrid Club de Futbol.

Tak wyglądała historia powstania jednego z najbardziej utytułowanych zespołów w historii piłki nożnej. Posiada on największą liczbę zdobytych mistrzostw kraju. Ma ich na swoim koncie 34. Wywalczył 19 razy Copa del Rey. Jest niekwestionowanym rekordzistą w ilości posiadanych pucharów Ligi Mistrzów. Ustrzelił ich aż 13.

Źródła: realmadrid.com, historia-biografia.com, vivaelcole.com

REKLAMA

AK

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej