Igrzyska Paraolimpijskie Pekin 2022. Polska sztafeta kończy z uśmiechem na ustach
Szóste miejsce zajęła polska sztafeta mieszana, w której składzie na dwóch zmianach podbiegli Iweta Faron i Witold Skupień. Swój trzeci złoty medal zdobyła Oksana Masters.
2022-03-13, 14:05
Sekcja Sportowa portalu Polskiego Radia przygotowała serwis specjalny, gdzie znajdą się wszystkie najważniejsze informacje dotyczące rywalizacji naszych reprezentantów w Pekinie.
– Ja się cieszę głównie dlatego, że to koniec i wreszcie wracam do domu! – śmiała się Faron.
– Tylko trochę żartuję, bo te igrzyska strasznie dały mi w kość. Wszystko co mogło pójść nie tak, poszło nie tak. No przynajmniej dziś, na sam koniec wszystko zagrało, bieg, śnieg, dobrze nasmarowana narta wreszcie szła jak trzeba – dodała.
– Polecieliśmy dziś wszystko, co mieliśmy. Ja wreszcie odżyłem dzięki technice klasycznej. Dwa poprzednie starty łyżwą to była mordęga na tym śniegu. Dziś mieliśmy idealne narty, twarde warunki, które nam pasują – dodał Witold Skupień, który biega bez kijów.
REKLAMA
Oboje przyznawali, że nastawiali się raczej na walkę o siódme miejsce. Szóste to dla nich miłe zaskoczenie.
– Oksana Masters (to jej szósty medal w Pekinie 2022 i trzeci złoty), Sydney Peterson (trzy medale), Daniel Cnossen i niedowidzący Jake Adicoff na ostatniej zmianie, który zdobył tu już dwa srebrne krążki – mówili.
To pierwszy taki przypadek, żeby Iweta z Witkiem we dwójkę sformowali sztafetę i biegali po dwie zmiany. – W styczniu na mistrzostwach świata w Lillehammer pobiegłem w dwa razy w sztafecie, żeby pomóc kolegom w zdobyciu stypendium. Powalczyłem wtedy z zawodnikami z kijami i nawet nieźle mi poszło, więc trener postanowił zaryzykować i tutaj tylko z Iwetą – mówił Skupień.
Dodał, że gdyby jednak trener Wiesław Cempa wystawił ich w sztafecie open, biegnącej dwie godziny później, z niedowidzącym Piotrem Garbowskim, jak wcześniej planowali, powalczyliby najwyżej o 11. miejsce. W okolicach 12:00 robi się już bardzo ciepło i ciężki Witek ugrzązłby w mokrym śniegu.
REKLAMA
– Choćbyśmy miodem narty posmarowali, nie da się tam wykręcić dobrego wyniku – mówił Skupień.
– My byśmy Piotrka z otwartymi rękami i całym sercem przyjęli do sztafety mieszanej, gdyby tylko pozwalały na to punkty. Niestety we trójkę mielibyśmy ich za dużo. A wymóg jest taki, że w mieszanej musi startować przynajmniej jedna dziewczyna – tłumaczyła Iweta Faron.
Polskie Radio partnerem XIII Zimowych Igrzysk Paraolimpijskich w Pekinie
XIII Zimowe Igrzyska Paraolimpijskie Pekin 2022 odbywają się między 4 a 13 marca. Wyjazd polskiej reprezentacji na igrzyska jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.
REKLAMA
- Świat sportu reaguje na wojnę na Ukrainie
- Wojna na Ukrainie. Rosja spychana na margines sportu - kolejne sankcje
- "Polska Piłka dla Ukrainy". Wspieramy Przyjaciół dotkniętych wojną
/Paralympic.org.pl/Paulina Malinowska-Kowalczyk, Michał Pol, Zhangjiakou
REKLAMA