Uwolnienie torturowanego mera Melitopola. W tle akcja służb z wymianą jeńców
Ukraińska agencja informacyjna Interfax, cytując wysokiego rangą urzędnika administracji prezydenta Zełenskiego, podała, że "Ukraina przekazała stronie rosyjskiej dziewięciu schwytanych żołnierzy, aby uwolnić mera miasta Melitopol, Iwana Fedorowa, który został porwany w zeszłym tygodniu".
2022-03-17, 00:55
W zamian za uwolnienie mera Melitopola strona ukraińska przekazała dziewięciu pojmanych wcześniej rosyjskich żołnierzy. Jak poinformowało Biuro Prezydenta Ukrainy, wszyscy to poborowi, urodzeni w latach 2002-2003.
"Iwan Fiodorow został zwolniony z rosyjskiej niewoli... Za niego Rosja otrzymała dziewięciu wziętych do niewoli żołnierzy, poborowych, w rzeczywistości dzieci urodzone na przełomie 2002 i 2003 roku" - czytamy w komunikacie ukraińskiej agencji.
Biuro prezydenta Wołodymyra Zełenskiego podało wcześniej, że burmistrz Iwan Fedorow został zwolniony, ale nie podało szczegółów.
Sytuacja w Melitopolu
Melitopol, w obwodzie zaporoskim, jest zajęty przez wojska rosyjskie. Z ich inicjatywy merem została tam członkini prorosyjskiej partii "Opozycyjna Platforma - Za Życie" radna Hałyna Danylczenko, która zachęca mieszkańców, by "dostosowali się do nowej sytuacji".
REKLAMA
Fedorow został w piątek uprowadzony przez Rosjan. Prezydent Zełenski powiedział, iż Fedorow był torturowany i żądano od niego, by publicznie uznał okupacyjne władze rosyjskie.
Uprowadzenie Iwana Fedorowa przez rosyjskich żołnierzy wywołało protesty nie tylko w Melitopolu, ale w całej Ukrainie. O jego uwolnienie apelował sam Wołodymyr Zelenski. Zwrócił się nawet do przywódców Niemiec i Francji o pomoc.
Rozmowa z prezydentem
Po odzyskaniu wolności burmistrz Melitopola rozmawiał telefonicznie z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim.
Czytaj także:
- Prezydent Ukrainy o kooperacji z Europą
- Rosja zorganizuje "referendum" w Chersoniu? Raport brytyjskiego wywiadu
»» ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny ««
***
Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału ukraińskiego radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.
Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:
REKLAMA
jb
REKLAMA