Wojna na Ukrainie. Analityk: istnieje minimalne ryzyko wykorzystania broni jądrowej przez Rosję
- Nie jest tak, że szanse na wykorzystanie broni jądrowej są zerowe. Decyzje, które podejmuje Władimir Putin nie są racjonalne, zatem istnieje ryzyko, natomiast moim zdaniem jest ono minimalne - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 analityk bezpieczeństwa międzynarodowego Mateusz Piotrowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
2022-03-25, 15:32
Rosyjskie wojska kilkukrotnie zaatakowały bombami fosforowymi m.in. ukraińskie miasta - Irpień i Hostomel w obwodzie kijowskim. Informował o tym 23 marca burmistrz Irpienia, Oleksandr Markushin.
Prawo międzynarodowe zakazuje stosowania bomb fosforowych w gęsto zaludnionych rejonach ze względu na ich olbrzymią siłę rażenia. Użycie takiej broni przeciwko ludności cywilnej jest zbrodnią przeciwko ludzkości i naruszeniem Konwencji Genewskiej z 1949 roku.
Groźba ataku bronią jądrową
Mateusz Piotrowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych zastanawiał się na antenie Polskiego Radia 24 "czy w przypadku, gdyby groźby wykorzystania broni jądrowej na Ukrainie się ziściły, to pośredni skutek w postaci dotarcia chmury radiacyjnej nad któreś z państw NATO, mógłby uruchomić artykuł 5. Traktatu Północnoatlantyckiego".
REKLAMA
Artykuł 5 Traktatu NATO stanowi m.in., że: "Strony zgadzają się, że zbrojna napaść na jedną lub kilka z nich w Europie lub Ameryce Północnej będzie uważana za napaść przeciwko nim wszystkim".
- Nie jest tak, że szanse na wykorzystanie broni jądrowej są zerowe. Decyzje, które podejmuje Władimir Putin, choćby podejmując tę inwazję i prowadząc ją dalej, nie są racjonalne, zatem istnieje ryzyko, natomiast moim zdaniem jest ono minimalne. Broń nuklearna to jest jednak bardzo specyficzne uzbrojenie. Dużo bardziej prawdopodobne wydaje się wykorzystanie przez Rosję broni biologicznej czy chemicznej na Ukrainie - ocenił analityk bezpieczeństwa międzynarodowego.
Dodatkowe dostawy gazu z USA do UE
Gość Polskiego Radia 24 mówił także na temat porozumienia w sprawie dodatkowych dostaw gazu skroplonego z USA do Unii Europejskiej, które ogłosili po wspólnym spotkaniu w Brukseli przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen oraz prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden.
Zgodnie z porozumieniem Stany Zjednoczone dostarczą dodatkowych 15 miliardów metrów sześciennych gazu skroplonego do Europy w tym roku. Dodatkowy import LNG z USA ma pomóc Unii zastąpić dostawy rosyjskiego gazu. Wspólnota chce jeszcze w tym roku ograniczyć dostawy z Rosji o dwie trzecie, a przed końcem dekady ma zamiar całkowicie uniezależnić się od błękitnego paliwa z tego kraju.
REKLAMA
Posłuchaj
Mateusz Piotrowski m. in. o wojnie na Ukrainie ("Temat dnia/Gość PR24") 26:29
Dodaj do playlisty
* * *
Audycja: "Temat dnia"
Prowadząca: Magdalena Złotnicka
Gość: Mateusz Piotrowski (analityk bezpieczeństwa międzynarodowego, PISM)
Data emisji: 25.03.2022
REKLAMA
Godzina emisji: 14.33
***
Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału ukraińskiego radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.
Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:
IAR/PR24/nt
REKLAMA
Polecane
REKLAMA