Krytyczna sytuacja w Mariupolu. Blokada pomocy humanitarnej, kilkaset tysięcy osób bez ogrzewania

- Ok. 160 tys. osób w oblężonym Mariupolu nie ma dostępu do ogrzewania - przekazał Wadym Bojczenko. Mer miasta wezwał do przeprowadzenia całkowitej ewakuacji Mariupola, który, jak powiedział, znajduje się "u progu katastrofy humanitarnej".

2022-03-28, 13:19

Krytyczna sytuacja w Mariupolu. Blokada pomocy humanitarnej, kilkaset tysięcy osób bez ogrzewania

W Mariupolu oczekiwało 26 autobusów, którymi mieli zostać wywiezieni mieszkańcy, jednak rosyjskie wojska nie zgodziły się na zapewnienie bezpiecznego przejazdu. - Od 1 marca miasto jest blokowane. Organizacja terrorystyczna (wojsko - red.) Federacji Rosyjskiej zrobiła wszystko, aby nie dopuścić do wyjazdu mieszkańców. [...] Ci ludzie, którzy nazywają się "oddziałami wyzwolenia" to prawdziwi faszyści, prawdziwi przestępcy - powiedział w wywiadzie telewizyjnym relacjonowanym przez agencję Interfax-Ukraina.

Mer wezwał także społeczność międzynarodową by zrozumiała, że Rosja dokonuje ludobójstwa, także na ludności rosyjskojęzycznej, w szczególności w Mariupolu i Czernihowie, ale także i na terytorium całej Ukrainy. Agencja Reutera wskazuje, że władze Rosji zaprzeczają atakom na cywilów i zrzucają na stronę ukraińską winę za brak porozumienia w sprawie korytarzy humanitarnych.

Blokada pomocy humanitarnej

W niedzielę Wadym Bojczenko przekazał w wywiadzie, że dotychczas Mariupol opuściła połowa z 540 tys. mieszkańców, którzy żyli tam przed wojną. Na skutek działań wojsk rosyjskich ucierpiało 90 proc. zasobów mieszkalnych miasta. Z kolei Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża ogłosił, że wciąż nie może dostarczyć jakiejkolwiek pomocy do miasta, bo nie ma gwarancji bezpiecznego przejazdu - podało BBC.

- Strony (Ukraina i Rosja - red.) muszą być poręczycielami i zawrzeć porozumienie, by zezwolić na bezpieczny przejazd. Muszą ogłosić trasę i zapewnić ludziom dużo czasu na wyjazd (…). Nie mamy obecnie zespołu, który miałby dostęp do Mariupola - powiedział rzecznik MKCK Matt Morris.

REKLAMA

Podkreślił, że międzynarodowe prawo humanitarne "wymaga, aby ludziom pozwolono na wyjazd, ale nie mogą być zmuszani do wyjazdu". Wielu mieszkańców Mariupola od tygodni chroni się przed ostrzałem w piwnicach, brakuje żywności, wody i leków - zaznacza BBC.

Według władz w Kijowie wojska rosyjskie siłą wywiozły dziesiątki tysięcy Ukraińców do Rosji lub w głąb okupowanych przez siebie terytoriów Ukrainy, określając te przymusowe przesiedlenia jako rzekome ewakuacje.

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału ukraińskiego radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

REKLAMA

Czytaj także:

ng

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej