Narada szefów MSW krajów UE ws. kryzysu uchodźczego. Co z dodatkową pomocą finansową?

W Brukseli na nadzwyczajnej naradzie spotkali się ministrowie spraw wewnętrznych unijnych krajów, by rozmawiać o kryzysie uchodźczym wywołanym napaścią Rosji na Ukrainę. Od początku inwazji do Unii uciekło prawie 3 miliony 800 tysięcy osób, ponad 2 miliony 300 trafiło do Polski, pozostałe osoby wyjechały do Rumunii, na Węgry, Słowację oraz do nienależącej do UE Mołdawii.

2022-03-28, 16:25

Narada szefów MSW krajów UE ws. kryzysu uchodźczego. Co z dodatkową pomocą finansową?

Przed nadzwyczajnym spotkaniem ministrowie spraw wewnętrznych Polski i Niemiec zaapelowali o zwiększenie pomocy finansowej. W liście wysłanym do Komisji, który widziała brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka, wezwali między innymi o przyznanie tysiąca euro z unijnego budżetu na każdą przyjętą osobę.

Na razie Komisja Europejska nie zaproponowała dodatkowych pieniędzy. Zgodziła się natomiast na wykorzystanie funduszy z poprzedniego unijnego budżetu, które nie zostały wydane i na wydanie pieniędzy z puli programu przeznaczonego na walkę z pandemią.

Co z relokacją uchodźców?

Nie ma też w Unii decyzji o podziale uchodźców między kraje członkowskie. - Nie potrzebujemy systemu relokacji. Osoby, które uciekają do Unii mają swobodę wyboru i przemieszczania - powiedział wiceszef Komisji Europejskiej Margaritis Schinas.

Unijni dyplomaci nie wykluczają natomiast, że ten pomysł powróci w jakiejś formie jeśli liczba uchodźców wzrośnie do 8-10 milionów.

REKLAMA

Posłuchaj

Bruksela: narada szefów MSW krajów UE dot. kryzysu uchodźczego wywołanego napaścią Rosji na Ukrainę. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR) 0:56
+
Dodaj do playlisty

Czytaj także:

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału ukraińskiego radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej