Trwa koszmar Mariupola. Ukraina stara się o korytarze humanitarne
- Myślę, że dziś, a może jutro usłyszymy dobre wieści dotyczące ewakuacji mieszkańców z oblężonego przez Rosjan Mariupola - powiedział Ołeksij Arestowycz, doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, cytowany przez agencję Reuters.
2022-04-02, 14:23
Wiceszef biura prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko zapowiedział, że jeden z korytarzy humanitarnych, które mają być tego dnia uruchomione na Ukrainie, będzie prowadzić z Mariupola do Zaporoża. - Nasza delegacja prowadząca negocjacje z Rosją w Stambule osiągnęła porozumienie w celu zapewnienia ewakuacji z Mariupola - przypomniał prezydencki doradca.
"Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża (MKCK) wysłał w piątek (01.03) zespół, który miał wyprowadzić z Mariupola konwój około 54 ukraińskich autobusów i prywatnych pojazdów, jednak grupa MKCK nie dotarła do miasta, zawróciła, twierdząc, że warunki uniemożliwiły ewakuację" - podał Reuters. MKCK zapowiedział, że w sobotę "znów spróbuje pomóc w bezpiecznym wyprowadzeniu cywilów z Mariupola".
Mariupol głównym celem Rosji
Otoczony od pierwszych dni trwającej pięć tygodni rosyjskiej inwazji Mariupol jest głównym celem Moskwy w południowo-wschodnim regionie Donbasu. Władze lokalne i media zaalarmowały o tragicznej sytuacji humanitarnej pozostałych w mieście dziesiątek tysięcy ludzi.
Ze wstępnych szacunków władz wynika, że w blokowanym przez Rosjan Mariupolu na zginęło prawie 5 tys. ludzi, w tym ok. 210 dzieci, a 30 tys. mieszkańców wywieziono do Rosji albo na wschód Ukrainy niekontrolowany przez rząd w Kijowie - informował w tym tygodniu portal Ukraińska Prawda, który szacował, że w mieście pozostało ok. 140 tys. mieszkańców.
REKLAMA
- 38. dzień wojny na Ukrainie. Nowy bilans strat rosyjskiej armii
- Ginie coraz więcej dzieci. Dramatyczne dane ukraińskiej prokuratury generalnej
- "Rosja przygotowuje się do potężnych uderzeń". Prezydent Ukrainy o sytuacji na wschodzie kraju
***
Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału ukraińskiego radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.
Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:
REKLAMA
nt
REKLAMA