Finlandia wejdzie do NATO? Premier: inwazja Rosji na Ukrainę zmusza nas do przemyślenia polityki obronnej

Sanna Marin, premier Finlandii  powiedziała podczas zjazdu Partii Socjaldemokratycznej w Helsinkach, że inwazja Rosji na Ukrainę zmusza jej kraj do przemyślenia polityki obronnej.

2022-04-02, 19:12

Finlandia wejdzie do NATO? Premier: inwazja Rosji na Ukrainę zmusza nas do przemyślenia polityki obronnej
Premier Finlandii: inwazja Rosji na Ukrainę zmusza kraj do przemyślenia polityki obronnej. Foto: Shutterstock/Nicolas Economou

Szefowa fińskiego rządu mówiła, że Rosja jest innym sąsiadem, niż uważali dotychczas Finowie, a w grę wchodzi nawet złożenie akcesu do NATO.

Sanna Marin podkreśliła, że ewentualna decyzja o wejściu w struktury Sojuszu, musi być podjęta szybko, najlepiej wiosną, ale po dokładnym jej rozważeniu. Rząd Finlandii chce, aby debata na ten temat objęła wszystkie najważniejsze instytucje państwa na czele z prezydentem.

Premier Marin powiedziała również, że według jej wiedzy, żadne państwo Sojuszu nie sprzeciwia się dołączeniu do niego Finlandii. Poinformowała również, że w najbliższych tygodniach sformułowane zostanie stanowisko jej własne oraz Partii Socjaldemokratycznej w tej kwestii. Po agresji Rosji na Ukrainę, wśród Finów znacząco wzrosło poparcie dla członkostwa w NATO.

Wojna na Ukrainie. Nowy bilans strat rosyjskiej armii

"Od początku inwazji na Ukrainę wojsko rosyjskie straciło już około 17,8 tys. żołnierzy, a także 631 czołgów, 317 systemów artyleryjskich, 143 samoloty i 134 śmigłowce" - napisano w komunikacie Sztabu Generalnego Sił Zbrojny Ukrainy.

REKLAMA

Od 24 lutego do 2 kwietnia Rosja straciła również 1776 pojazdów opancerzonych, 100 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, 54 systemy przeciwlotnicze, 1236 samochodów, siedem jednostek pływających, 76 cystern z paliwem, 87 bezzałogowych statków powietrznych i cztery mobilne systemy rakiet balistycznych krótkiego zasięgu.

"Fundamenty sztuki wojskowej się nie zmieniły"

Wojna na Ukrainie dowodzi, że sposób prowadzenia działań wojennych zasadniczo nie zmienił się od czasów II wojny światowej. Oczywiście nastąpił ogromny postęp technologiczny, ale nie wpływa to na fundamenty prowadzenia działań wojennych. Nadal kluczowe jest zapewnienie sobie dużych połaci terenu, aby zrealizować cele geostrategiczne, żołnierze muszą walczyć o te tereny za pomocą odpowiedniej kombinacji piechoty, broni pancernej i artylerii, broni krótkiego i długiego zasięgu itp. I nadal muszą zabezpieczyć posiadanie tego terenu, gdy go już zdobędą - powiedział dr Simon Anglim, historyk wojskowości z Kings College London.

Wskazał, że powodem niepowodzenia Rosji w jej planie podbicia Ukrainy jest nie tylko to, że nie doceniła stopnia determinacji Ukraińców, którzy walczą bardzo mocno i skutecznie, ale popełniła szereg błędów, jeśli chodzi o wspomniane fundamenty sztuki wojennej, np. w kwestii dyslokacji wojsk.

***

REKLAMA

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału ukraińskiego radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

dn

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej