Echa wizyty Joe Bidena w Polsce. Artur Wróblewski: dzisiaj rozmawiamy po partnersku
- Powoli na mapie geoekonomicznej i geopolitycznej Stanów Zjednoczonych zaczynamy być postrzegani w podobny sposób jak np. Wielka Brytania - ocenił na antenie Polskiego Radia 24 Artur Wróblewski (Uczelnia Łazarskiego). Jak dodał, "dzisiaj rozmawiamy po partnersku".
2022-04-03, 19:53
W ubiegłym tygodniu prezydent USA Joe Biden przyleciał do Polski. W trakcie swojej wizyty spotkał się m.in. z prezydentem Andrzejem Dudą, z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułebą szefem resortu obrony Ołeksijem Reznikowem, a także ze stacjonującymi w Polsce amerykańskimi żołnierzami.
Amerykański przywódca w swoich przemówieniach mówił m.in. o tym, że wojna na Ukrainie jest strategiczną porażką Rosji, a Zachód jest silniejszy i bardziej zjednoczony niż kiedykolwiek. Podkreślał także, że obrona w ramach art. 5. NATO to "święty obowiązek". A także wskazał, że Europa musi zakończyć swoją zależność od paliw kopalnych Rosji.
Tydzień po tych wydarzeniach Artur Wróblewski ocenił na antenie Polskiego Radia 24 wydźwięk oraz wpływ wizyty prezydenta USA na postrzeganie naszego kraju. Jego zdaniem "sam przyjazd Joe Bidena do Polski był owocem starań i zabiegów dyplomacji oraz krajowej opinii publicznej". - Od dawna starano się o to, żeby wzmacniać sojusz ze Stanami Zjednoczonymi. Ambasadorowie pracowali nad tym, żeby Polska dostała się do NATO poprzez korytarz zwany Partnerstwem dla Pokoju, a później, żeby się na tym nie skończyło i żeby to było rzeczywiście pełnowymiarowe partnerstwo i członkostwo w Sojuszu - wyjaśnił.
"Dzisiaj rozmawiamy po partnersku"
Gość audycji dodał, że "cały czas budujemy tę relację". Jak wskazał, można powiedzieć, że "efekt tych działań jest taki, że stosunki - z czasami asymetrycznych - stały się już partnerskie". - Czyli, że powoli na mapie geoekonomicznej i geopolitycznej Stanów Zjednoczonych zaczynamy być postrzegani w podobny sposób jak na przykład Wielka Brytania, Korea Południowa, Izrael czy Australia - powiedział.
REKLAMA
Ekspert dodał, że na obecny stan rzeczy wpływa również fakt, że dziś jesteśmy bogatsi niż ćwierć wieku temu. - Możemy dokonywać zakupów, wchodzić w te interakcje biznesowe, gospodarcze i kontraktowe. Możemy płacić, a nie tylko czegoś oczekiwać od USA - wskazał.
- Dzisiaj widzimy, że rozmawiamy po partnersku i to boli. A kogo? Widzimy, że wielu - np. Rosjan, ale także niektóre interesy w Niemczech czy we Francji zostały naruszone, bo Polska mówiła o pewnych patologiach biznesowych, które dzieją się np. przy współudziale polityków czy lobbystów rosyjskich w PE - powiedział.
Dodał także, że "wielu czuje się zagrożonych, że nam się udało". Jak podkreślił, ww. składowe świadczą o pewnej dojrzałości relacji polsko-amerykańskich.
Posłuchaj
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
***
Audycja: "Temat dnia/ Gość PR24"
Prowadzący: Łukasz Sobolewski
Gość: Artur Wróblewski (Uczelnia Łazarskiego)
Data emisji: 3.04.2022
REKLAMA
Godzina emisji: 18.06
ng
Polecane
REKLAMA