Pierwsza dama rozmawiała z ministrem edukacji. Tematem nauka dzieci z Ukrainy
Pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda spotkała się w Pałacu Prezydenckim z ministrem edukacji i nauki Przemysławem Czarnkiem. Omówiła z nim kształcenie dzieci ukraińskich uchodźców w Polsce.
2022-04-05, 00:09
Szef MEiN poinformował, że po inwazji rosyjskiej na Ukrainę 161 tysięcy ukraińskich dzieci trafiło do polskiego systemu oświaty.
Ukraińskie dzieci w polskich szkołach
Podczas spotkania w Pałacu Prezydenckim rozmawiano o regulacjach umożliwiających dzieciom kontynuowanie edukacji wśród polskich rówieśników oraz o tak zwanych oddziałach przygotowawczych, w których ukraińscy uczniowie uczą się głównie języka polskiego.
Jak stwierdził Przemysław Czarnek, obecnie w zdecydowanej większości szkół ukraińskie dzieci uczą się w klasach ogólnodostępnych. Wielu uczniów korzysta z możliwości nauki zdalnej w systemie ukraińskim. Część nie podjęła jeszcze decyzji co do przystąpienia do polskiego systemu oświaty.
Agata Kornhauser-Duda pyta o egzaminy uchodźców z Ukrainy
Agata Kornhauser-Duda rozmawiała z ministrem Przemysławem Czarnkiem o możliwości przystąpienia dzieci uchodźców do egzaminu ósmoklasisty, gdyż chęć zdawania go w Polsce zadeklarowało 6600 ukraińskich uczniów. Mówiono też o tegorocznych maturzystach i prognozach dotyczących zainteresowania młodych ludzi rekrutacją na polskie uczelnie wyższe.
REKLAMA
Omówiono też współpracę instytucji oraz pedagogów z obu krajów, jak również podręczniki stosowane do nauki języka polskiego na Ukrainie przed wybuchem wojny jako narzędziach przydatnych w nauczaniu ukraińskich uchodźców obecnie.
Posłuchaj
- Szef MEiN: nie zabraknie pieniędzy na edukację ukraińskich dzieci, to fake news
- Zwiększenie pensji i nauka języka ukraińskiego. Projekt zmian w Karcie nauczyciela
Pomoc humanitarna dla uchodźców
W poniedziałek pierwsza dama przyjęła także w Pałacu Prezydenckim przedstawicieli Klubu Inteligencji Katolickiej i Urzędu Wojewódzkiego we Lwowie. Przedmiotem spotkania były działania humanitarne na rzecz ofiar wojny w Ukrainie, w szczególności sierot oraz osób niepełnosprawnych.
Małżonka prezydenta rozmawiała z Jakubem Kiersnowskim, prezesem Zarządu KIK, Markiem Kielanowskim, członkiem sekcji wschodnioeuropejskiej KIK i Ulyaną Yanyshyn, koordynatorką z urzędu wojewódzkiego we Lwowie.
REKLAMA
W trakcie spotkania omówiono koordynację działań na rzecz sierot z niepełnosprawnościami oraz niepełnosprawnych dorosłych, kwestie związane z logistyką i organizacją specjalistycznego transportu dla takich osób. Podjęto też temat regulacji mających na celu sprawną ewakuację z Ukrainy tych grup uchodźców, które wymagają specjalnej opieki oraz dalszy ich transport poza granice Polski. Rozmawiano również o roli poszczególnych instytucji w Polsce i Ukrainie, współpracy z administracją cywilno-wojskową i możliwościach wsparcia niepełnosprawnych sierot w Europie.
Agata Kornhauser–Duda rozmawiała także w poniedziałek z Markiem Krupińskim – dyrektorem generalnym UNICEF Polska, w celu omówienia kolejnych wyzwań związanych z pomocą najmłodszym ofiarom wojny w Ukrainie m.in. sierot i osób z niepełnosprawnościami. W komunikacie poinformowano, że "Belgia przyjęła pod opiekę chore dzieci, które trafiły z Ukrainy do polskich placówek medycznych".
Paweł Kukiz w Pałacu Prezydenckim o pomocy uchodźcom
Małżonka prezydenta spotkała się w poniedziałek także z posłem Pawłem Kukizem. Rozmowa dotyczyła m.in. wymiany doświadczeń na temat długofalowej i kierunkowej pomocy, która trafia bezpośrednio w konkretne miejsca. Poseł Kukiz mówił m.in. o konkretnych potrzebach polskich placówek edukacyjnych w Ukrainie.
"Kierunkową pomoc udaje się skutecznie realizować dzięki kontaktom, które przez lata udało się nawiązać w ramach akcji »Pomoc Polakom na Wschodzie« organizowanej przez Kancelarię Prezydenta RP, we współpracy z MSZ i podmiotami zewnętrznymi" - powiedział sekretarz stanu w KPRP minister Adam Kwiatkowski.
REKLAMA
"Akcja, pierwotnie dedykowana Polakom i osobom polskiego pochodzenia, obecnie, została rozszerzona i skierowana do wszystkich potrzebujących wsparcia obywateli w Ukrainie" - przypomniała pierwsza dama.
Spotkanie dotyczyło także sytuacji ukraińskich dzieci z niepełnosprawnościami i sierot, wymagających szczególnej opieki, a także ich transportu z terenów ogarniętych wojną. Agata Kornhauser-Duda powiedziała m.in. o działalności punktu w Stalowej Woli, gdzie powstał swoisty hub, w którym odbywa się koordynacja procesu dalszej opieki nad sierotami.
jmo
REKLAMA