Samochód wjechał w bramę rosyjskiej ambasady w Bukareszcie. Kierowca nie żyje
Samochód wjechał w środę rano w bramę ambasady Rosji w Bukareszcie. Pojazd stanął w płomieniach, jego kierowca zginął - przekazała bukareszteńska policja. Na razie nie są znane przyczyny wypadku.
2022-04-06, 10:10
Według rumuńskich funkcjonariuszy do wypadku doszło około godz. 6 rano. Samochód typu sedan uderzył w bramę ambasady Rosji.
Associated Press przekazała, że istnieje nagranie, na którym widać płonący samochód i biegnących w jego kierunku ochroniarzy ambasady. Strażacy ugasili ogień; kierowca prawdopodobnie zginął na miejscu.
Nie ma informacji na temat motywów, którymi kierował się sprawca. Ambasada Rosji przekazała AP, że nie może na razie podać żadnych szczegółów dotyczących incydentu.
Rumunia wydaliła rosyjskich dyplomatów
We wtorek władze Rumunii zadecydowały o wydaleniu z kraju 10 dyplomatów rosyjskich.
REKLAMA
Państwa Unii Europejskiej wydaliły już w sumie ponad 200 rosyjskich dyplomatów, głównie za działalność szpiegowską i uderzającą w bezpieczeństwo państw, w których wykonywali swoją misję. Rosjanie uznani za persona non grata dostali określony czas na powrót do swojego kraju. Grupę akredytowanych przy swoich instytucjach dyplomatów rosyjskich wydaliła również Unia Europejska. Impulsem dla tej fali wydaleń, było odkrycie miejsca mordu na ukraińskiej ludności cywilnej, dokonanego w Buczy przez wojska Federacji Rosyjskiej. Polska już wcześniej wydaliła 45 Rosjan.
Od poniedziałku Francja wydaliła ponad 30, a Niemcy 40 Rosjan akredytowanych przy rosyjskich ambasadach. 25 osób wydaliła Hiszpania, 30 - Włochy, a po 10 - Portugalia i Rumunia. Estonia zdecydowała się na wydalenie 14 Rosjan oraz zamknięcie rosyjskiego konsulatu generalnego i biura spraw konsularnych. Konsulaty rosyjskie zamknęły także Łotwa oraz Litwa, która dodatkowo zażądała wyjazdu samego rosyjskiego ambasadora. Słowenia nie tylko wydaliła 33 Rosjan, ale również wezwała swojego ambasadora w Moskwie na konsultacje. Część osób akredytowanych przy ambasadach Rosji wydaliły z różnych powodów również Belgia, Niderlandy, Irlandia, Szwecja, Czechy, Słowacja i Dania.
Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow nazwał działania państw Unii Europejskiej krótkowzrocznymi i komplikującymi wzajemne kontakty, potrzebne do osiągnięcia pokoju. Zapowiedział również adekwatną odpowiedź Moskwy.
REKLAMA
- Nowe sankcje wobec Rosji? Szefowa PE: będziemy je forsować tak szeroko, jak to możliwe
- Andrzej Duda w Bukareszcie: potrzebna jest nowa koncepcja strategiczna NATO
- Kamala Harris w Rumunii: już wprowadziliśmy "historyczne sankcje", ale będą kolejne
Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:
ASP
REKLAMA