Ile będą nas kosztowały tegoroczne święta Wielkanocne? Eksperci porównali ceny
Produkty spożywcze na Wielkanoc będą droższe w tym roku o ponad 20 proc. niż w 2021 roku - wyliczyli analitycy Banku BNP Paribas. Przeciętna święconka będzie o 12 proc. droższa w porównaniu z ubiegłorocznymi świętami - podali.
2022-04-06, 16:00
W skład szacowanego koszyka weszły takie produkty, jak: 1 kg chleba pszenno-żytniego, 2 kg mąki pszennej, 2 kg mięsa wieprzowego, 2 kg kurczaka patroszonego, 0,5 kg szynki wieprzowej, 1 kg kiełbasy wędzonej, 1 kg twarogu półtłustego, 30 jaj, 1 kg masła, 1 kg oleju rzepakowego, 1 kg jabłek, 1 kg buraków, 1 kg marchwi, 1 kg cebuli, 3 kg ziemniaków, 1 kg cukru i 2 litry soku jabłkowego.
Wielkanoc 2022. Szybko drożejące oleje
Analitycy BNP Paribas wyliczają, że najbardziej, bo o ponad połowę, wzrosną ceny tłuszczów roślinnych, natomiast masło zdrożeje o blisko 35 proc. Więcej też (o ok. 14 proc.) zapłacimy za niezbędne na wielkanocnym stole jaja. Wytłumaczono, że jest to efekt droższych pasz dla kur niosek, a także ograniczonej ich podaży ze względu na ptasią grypę.
Droższe będzie też mięso - tradycyjne wyroby mięsne, wędliny, pasztety czy kiełbasy. Szczególnie widoczny (o ok. 30 proc. r/r) będzie wzrost cen mięsa drobiowego. Wieprzowina na sklepowych półkach może być o ok. 7 proc. droższa, natomiast wędliny wieprzowe o 3-6 proc. "Wynika to głównie ze wzrostu cen żywca wieprzowego, będącego konsekwencją wzrostu cen pasz i spadku pogłowia trzody chlewnej w Polsce i całej UE" - czytamy.
Najmniej zdrożeje mleko, ale nie masło
REKLAMA
Blisko o jedną trzecią więcej niż w czasie poprzednich świąt wielkanocnych zapłacimy za masło, a za twaróg - o ponad 10 proc. więcej. Jak wytłumaczyli analitycy, wynika to głównie z ograniczonej podaży mleka u największych eksporterów na świecie i utrzymującego się silnego popytu na produkty mleczarskie.
Eksperci BNP Paribas uważają, że wzrosty cen nie ominą również owoców i warzyw, a także wypieków. Wielkanocne baby, mazurki czy pieczywa, do których wypieku potrzebna jest mąka, mogą być droższe o ok. 25 proc. Przyczyny to: rekordowo wysokie w tym roku ceny zbóż, wojna na Ukrainie oraz rosnące koszty nawozów, energii i pracy.
Coraz bardziej gorzkie święta
"Oczekujemy również około 30-procentowego wzrostu cen cukru, w związku z tym zarówno za słodkie, jak i wytrawne wypieki trzeba będzie słono zapłacić" - wyjaśniła cytowana w informacji starszy analityk sektora Food & Agri Banku BNP Paribas Magdalena Kowalewska.
W związku ze wzrostem cen wszystkich głównych kategorii żywnościowych przygotowanie koszyczka wielkanocnego w tym roku będzie kosztować zdecydowanie więcej niż przed rokiem. Przeciętna święconka zawierająca dwa jaja, 50 g pieczywa i 50 g kiełbasy będzie o 12 proc. droższa niż w czasie ubiegłorocznych świąt.
REKLAMA
PAP/IAR/PKJ
REKLAMA