"To nic nowego". Premier Litwy odpowiada na nuklearne groźby Rosji

Premier Litwy Ingrida Šimonyte przypomniała, że groźby Rosji dotyczące zwiększenia obecności wojskowej w regionie, to nic nowego. W ten sposób skomentowała rosyjskie zapowiedzi rozmieszczenia broni atomowej, jeśli Szwecja i Finlandia przystąpią do NATO.

2022-04-14, 13:38

"To nic nowego". Premier Litwy odpowiada na nuklearne groźby Rosji
Premier Litwy: nuklearne groźby Rosji to nic nowego. Foto: Shutterstock/Gints Ivuskans

Jak powiedziała szefowa litewskiego rządu, wystarczy spojrzeć na mapę, aby zrozumieć jak ważne jest to, by wszystkie kraje wokół Morza Bałtyckiego były członkami jednego sojuszu obronnego. - Kaliningrad jest od wielu lat mocno zmilitaryzowaną strefą, podobnie jak cały region bałtycki. To, że Rosja grozi - nie jest niczym nowym - stwierdziła Ingrida Šimonyte.

Do sprawy odniósł się też szef litewskiego resortu obrony Arvydas Anušauskas. W rozmowie z agencją prasową BNS powiedział, że rosyjskie groźby brzmią dziwnie. - Broń nuklearna była zawsze w Kaliningradzie, a społeczność międzynarodowa doskonale o tym wie - stwierdził minister. Przypomniał, że Rosjanie wykorzystują to jako czynnik odstraszający.

Z kolei zdaniem ministra spraw zagranicznych Gabrieliusa Landsbergisa, Moskwa nie ma "skutecznych instrumentów", aby inaczej odpowiedzieć na potencjalne przystąpienie Szwecji i Finlandii do Sojuszu Północnoatlantyckiego. W jego opinii tego typu rosyjska retoryka dowodzi po raz kolejny konieczności dokonania przez NATO aktualizacji strategii obronnej w regionie Morza Bałtyckiego, z uwzględnieniem tak zwanego przesmyku suwalskiego.

Posłuchaj

Premier Litwy: nuklearne groźby Rosji to nic nowego. Relacja Kamila Zalewskiego (IAR) 0:54
+
Dodaj do playlisty

»ROSYJSKA AGRESJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny w PolskieRadio24.pl«

REKLAMA

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

dn

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej