more_horiz
Wiadomości

Prezydent Litwy był w Borodziance. "Światowi liderzy powinni tu przyjechać i zobaczyć okropieństwa reżimu Putina"

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2022 11:36
Inni liderzy światowi powinni pojechać do Borodzianki i zobaczyć na własne oczy okropieństwa reżimu Putina - powiedział prezydent Litwy Gitanas Nauseda. Jak wskazał, doprowadziłoby to do bardziej zdecydowanych działań UE.
Borodzianka po rosyjskich atakach
Borodzianka po rosyjskich atakachFoto: PAP/Jakub Szymczuk / KPRP HANDOUT

W czwartek rano prezydenci Polski, Litwy, Łotwy i Estonii wrócili do Rzeszowa po wizycie w Kijowie.
Prezydent Litwy podczas konferencji prasowej przypomniał, że miesiąc temu (dzień przed wybuchem wojny) był w Kijowie z prezydentem Andrzejem Dudą. Jak dodał, zauważył, że z oczu Ukraińców zniknęła niepewność dotycząca planów wroga.

- Teraz każdy wie, co ma robić. Organizowane są regularne spotkania rządu. Rozwiązywane są konkretne problemy, np. przygotowanie do kolejnego okresu rolnego. Tego rodzaju działania dają nadzieję, że wszystko będzie w porządku, ponieważ rząd ma bardzo jasne priorytety i stara się skonsolidować wysiłki instytucji - mówił Nauseda.

Zobaczyć na własne oczy

Jak podkreślił, prezydenci zobaczyli na Ukrainie okropieństwa, które wyrządził reżim Putina.

- Myślę, że inni liderzy światowi powinni pojechać do Borodzianki i innych miejsc i zobaczyć to na własne oczy. Doprowadziłoby to prawdopodobnie do bardziej zdecydowanych działań ze strony Unii Europejskiej - powiedział prezydent.

Dyplomacja nie wystarczy

Jego zdaniem powinniśmy porzucić wszelkie iluzje co do tego, że reżim Putina może zostać pokonany działaniami dyplomatycznymi.

- Musimy wprowadzić zdecydowanie mocniejsze sankcje, a nie zatrzymywać się w połowie drogi. Powinniśmy przekazać jasne perspektywy odnośnie integracji europejskiej dla Ukrainy. Powinniśmy wysłać jeszcze mocniejsze sygnały dotyczące członkostwa tego kraju w UE - apelował prezydent Litwy.

Militarny priorytet

Podkreślił, też znaczenie wsparcia Ukrainy dostawami sprzętu wojskowego.

- Krótkofalowo jest to priorytetem nr 1. Od samego początku wszystkie nasz kraje przyczyniają się do tego - dodał Nauseda.

Czytaj także:


Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

fc

Zobacz także

Zobacz także