"Ostracyzm i alienacja". Poseł PiS chce pełnej rezygnacji UE z rosyjskiego węgla
- Cała UE powinna zrezygnować z rosyjskiego węgla. Mamy pewien postęp w stanowisku Niemiec, które zadeklarowały, że potrzebują na ten krok kilku miesięcy. Wydaje się, że coraz więcej państw UE prezentuje stanowiska zbliżone do polskiego - ocenił na antenie Polskiego Radia 24 poseł PiS Tomasz Zieliński.
2022-04-14, 18:41
Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że do końca roku Polska zrezygnuje z importu z Rosji gazu płynnego LPG. Jak podkreślił, Polska przygotowała najbardziej radykalny plan odejścia od rosyjskich węglowodorów.
Gość Polskiego Radia 24 przypomniał, że premier Mateusz Morawiecki naciska, żeby sankcje wprowadziła cała Europa. - Rząd RP dążył do tego, aby uniezależnić się od odstaw węglowodorów z Rosji. Do końca maja zrezygnujemy z rosyjskiego węgla, choć nadal problemem pozostanie, czy węgiel rosyjski nie będzie docierał do Polski z innych państw. Cała UE powinna zrezygnować z tego surowca. Mamy pewien postęp w stanowisku Niemiec, które zadeklarowały, że potrzebują na ten krok kilku miesięcy. Kolejnym będzie uniezależnienie się Polski do końca roku od rosyjskiego gazu i ropy. Wydaje się, że coraz więcej państw UE prezentuje zbliżone stanowiska do polskiego. Dobrze, żeby najważniejsi gracze w UE podążyli tą samą drogą - powiedział Tomasz Zieliński.
Jego zdaniem nie ma co liczyć na rozmowy z Władimirem Putinem ws. wojny na Ukrainie. - To zły kierunek. Trzeba postawić na ostracyzm i alienację Rosji - podsumował.
Posłuchaj
Sankcje wobec Rosji
Sejm głosował w środę poprawki Senatu do ustawy "o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego". Ustawa zakłada wprowadzenie zakazu importu i tranzytu przez Polskę węgla i koksu z Rosji. Senatorowie zaproponowali wprowadzenie także zakazu importu gazu płynnego LPG z Rosji, ale posłowie w głosowaniu poprawkę odrzucili.
REKLAMA
Według danych Polskiej Organizacji Gazu Płynnego, w 2020 r. zużycie LPG w Polsce było na poziomie 2,34 mln ton, import na poziomie 2 mln ton, krajowa produkcja wyniosła ok. 0,53 mln ton, a eksport był rzędu 0,2 mln ton. 65 proc. importu - czyli ok. 1,3 mln ton, co odpowiadało ponad połowie krajowej konsumpcji - stanowił przywóz z Rosji. Z Białorusi pochodziło 3 proc. całego importu gazu płynnego w 2020 r.
***
Audycja: Rozmowa PR24
Prowadzący: Adrian Klarenbach
Gość: Tomasz Zieliński (PiS)
REKLAMA
Data emisji: 14.04.2021
Godzina emisji: 17.35
PR24
Polecane
REKLAMA