MFW: wojna na Ukrainie zagraża światowej gospodarce. Jest ryzyko niedoborów żywności

Wojna na Ukrainie zagraża światowej gospodarce, a wysoka inflacja stanowi poważny problemem. Istnieje ryzyko wystąpienia niedoborów żywności w Afryce i na Bliskim Wschodzie - uważa szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristalina Georgiewa, cytowana przez Associated Press.

2022-04-14, 17:39

MFW: wojna na Ukrainie zagraża światowej gospodarce. Jest ryzyko niedoborów żywności
Szefowa MFW ostrzega, że istnieje ryzyko wystąpienia niedoborów żywności w Afryce i na Bliskim Wschodzie. Foto: Shutterstock/Stosun

Szefowa MFW ostrzegła w czwartek, że wojna Rosji z Ukrainą osłabia perspektywy gospodarcze większości krajów świata. Wysoką inflację nazwała "wyraźnym i aktualnym zagrożeniem" dla globalnej gospodarki. Georgiewa przedstawiła swoje wstępne uwagi, o których ma mówić szerzej w przyszłym tygodniu podczas wiosennego spotkania MFW i Banku Światowego w Waszyngtonie.

Podczas czwartkowego wystąpienia Georgiewa zwróciła uwagę, że inwazja Rosji przyczyniła się do obniżenia ocen gospodarczych 143 krajów, chociaż większość z nich powinna była kontynuować wzrost. Według niej zakłócenie przez wojnę światowego handlu energią i zbożem grozi niedoborami żywności w Afryce i na Bliskim Wschodzie.

Ukraina światowym eksporterem żywności

Georgiewa przypomniała, że przed wojną Rosja i Ukraina odpowiadały za 28 proc. światowego eksportu pszenicy, a sama Rosja i Białoruś dostarczały 40 proc. eksportu nawozów potasowych.

"Ceny pszenicy i kukurydzy gwałtownie rosną, a przywódcy w Afryce i na Bliskim Wschodzie mówią mi, że zapasy są na wyczerpaniu. Brak bezpieczeństwa żywnościowego jest poważnym problemem" - dodała Georgiewa.

REKLAMA

"Musimy działać już teraz, podejmując wielostronną inicjatywę na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa żywnościowego. Alternatywa jest tragiczna: więcej głodu, więcej ubóstwa i więcej niepokojów społecznych - zwłaszcza w krajach, które przez wiele lat walczyły o uniknięcie niestabilności i konfliktów" - podkreśliła.

Czytaj także:

PAP/mk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej