Prezes NBP: wzrost inflacji w marcu był spowodowany agresją Rosji na Ukrainę

- Wzrost inflacji CPI w marcu br. spowodowany był przez ekonomiczne skutki rosyjskiej agresji zbrojnej przeciw Ukrainie - stwierdzi prezes NBP Adam Glapiński. Dodał, że bezpośrednie cenowe efekty działań wojennych Rosji na Ukrainie podwyższyły wskaźnik CPI w marcu br. o 2,4 pkt proc.

2022-04-19, 16:44

Prezes NBP: wzrost inflacji w marcu był spowodowany agresją Rosji na Ukrainę

- Według danych GUS inflacja CPI w marcu br. wzrosła o 2,5 pkt proc. względem lutego br., tj. z 8,5 proc. do 11,0 proc. r/r. Na podstawie danych opublikowanych przez GUS można szacować, że wzrost inflacji CPI w marcu br. niemal w całości wynika z oddziaływania na gospodarkę Polski ekonomicznych skutków rosyjskiej agresji zbrojnej przeciw Ukrainie"  stwierdził, cytowany w informacji przekazanej PAP, prezes NBP Adam Glapiński.

Inflacja w Polsce. "Rekordowy wzrost cen surowców energetycznych"

Jego zdaniem bezpośrednie cenowe efekty działań wojennych Rosji na Ukrainie podwyższyły wskaźnik CPI w marcu br. o 2,4 pkt proc.

- Ocenę taką uzasadnia rekordowy wzrost cen paliw do prywatnych środków transportu (28,1 proc. m/m w marcu br.) w ślad za dynamicznym wzrostem cen ropy naftowej na rynkach światowych i przejściowym osłabieniem złotego, wyraźny wzrost cen nośników energii (4,7 proc. m/m, w tym zwłaszcza gazu ciekłego i opału) wskutek dalszego wzrostu cen większości surowców energetycznych, nietypowo silny wzrost cen żywności i napojów bezalkoholowych (o 2,2 proc. m/m) oraz wzrost cen wybranych towarów nieżywnościowych, których podaż na rynku światowym jest ograniczana przez zaburzenia w globalnych sieciach produkcyjnych i transporcie międzynarodowym -  zauważył Glapiński. 

Glapiński ponownie prezesem NBP?

13 kwietnia br. Komisja Finansów Publicznych pozytywnie zaopiniowała kandydaturę prof. Adama Glapińskiego na prezesa Narodowego Banku Polskiego. Adam Glapiński ubiega się o funkcję prezesa na drugą kadencję.

REKLAMA

Podczas tego posiedzenia Adam Glapiński zwrócił m.in. uwagę na to, że Czechy, które podniosły stopy procentowe wcześniej niż Polska, mają dziś wyższą inflację. Zdaniem prezesa NBP pokazuje to, że moment rozpoczęcia zacieśniania polityki pieniężnej nie miał znaczenia w świetle globalnych przyczyn inflacji.

Czytaj także:

PAP/IAR/PR24.pl/mk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej