Sankcje wobec Rosji. Adam Gawęda: działania UE powinny być solidarne i spójne

- Polska poszła bardzo daleko w regulacjach prawnych, przyjęliśmy ustawę, która powinna w szybkim tempie i jednoznacznie wyeliminować wszystkich, którzy wspierają agresję Rosji na Ukrainie, mamy także horyzont czasowy jak najszybszego odejścia od wszystkich paliw kopalnych z Rosji - mówił w Polskim Radiu 24 Adam Gawęda (PiS), który dyskutował z Tomaszem Trelą (Nowa Lewica).

2022-04-20, 09:45

Sankcje wobec Rosji. Adam Gawęda: działania UE powinny być solidarne i spójne
Terminal LNG w Świnoujściu jest elementem zapewnienia Polsce bezpieczeństwa energetycznego.Foto: Terminal LNG/Twitter

Od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę Unia Europejska nałożyła pięć pakietów sankcji na Rosję. Obejmują one rosyjskie banki, szereg sektorów gospodarki tego kraju i rosyjskich oligarchów. Od sierpnia ma zacząć obowiązywać w Unii embargo na rosyjski węgiel. Obecnie trwają prace nad szóstym pakietem sankcji.

Węgry ponownie zapowiedziały, że zawetują ewentualne unijne sankcje na rosyjski gaz i ropę. Obok Węgier jednoznacznie przeciwko sankcjom na ropę i gaz z Rosji są Niemcy i Austria.

Adam Gawęda podkreślał, że sankcje wobec Rosji są elementem skutecznej walki z reżimem Putina, powinny być stosowane przez wszystkie państwa w sposób solidarny. Jak dodał, Polska aktywnie działa, by uniezależnić się od surowców energetycznych z Rosji. - To najdalej idące deklaracje spośród krajów UE, pomimo tego, że nasz rynek surowcowo-energetyczny jest w dużej części zależny od surowców kopalnych. Polska jest liderem w nakładaniu restrykcji na reżim Putina, uważamy, że nasze działanie powinno być solidarne i spójne w UE, powinna to być jednoznaczna i silna polityka, która w krótkim czasie wyeliminuje możliwość bogacenia się i dozbrajania putinowskiej Rosji - stwierdził.

Poseł dodał także, że do zajęcia majątków rosyjskich oligarchów konieczne jest dokonanie zmian w ustawie zasadniczej, by nie narazić Polski na wielomiliardowe kary.

REKLAMA

>>> ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

Tomasz Trela stwierdził, że stanowisko rządu nie jest konsekwentne. - Pamiętam prace nad ustawą, zgłaszałem poprawki Lewicy, by majątek oligarchów rosyjskich nie zamrażać, tylko konfiskować w oparciu o przepisy kodeksu karnego, PiS taką poprawkę odrzuciło - przypominał i dodał, że nie poparto również zapisów mówiących o wyeliminowaniu z rynku rosyjskiego gazu LPG.

Gość audycji zaznaczył, że z agresją Rosji można skutecznie walczyć mocnymi sankcjami gospodarczymi. - W UE nie wszyscy zachowują się tak, jak byśmy tego chcieli. Potrzebna jest determinacja Niemiec, Francji czy Węgier, które są sojusznikami partii Prawo i Sprawiedliwość, a które nie nałożyły żadnych sankcji na Rosję. Tu musimy być bardzo stanowczy i jednoznaczni - stwierdził. - Dziś oczekujemy od rządu jasnych działań na arenie międzynarodowej i uzyskania środków na pomoc uchodźcom, wsparcia samorządów czy organizacji, które pomagają, UE powinna takie pieniądze przekazać, pytanie, co zrobił w tej sprawie premier Morawiecki i rząd - pytał poseł.

Posłuchaj

Adam Gawęda i Tomasz Trela o sankcjach nakładanych na Rosję (Polskie Radio 24 / Dwie strony) 23:14
+
Dodaj do playlisty
Zobacz także:

Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk powiedział, że Węgry są wśród krajów, które Polska przekonuje do wzmocnienia sankcji przeciw Rosji. Minister mówił w Polskim Radiu 24, że Niemcy, Francja czy Włochy mają równie sceptyczny stosunek do szybkiego zablokowania pozyskiwania węglowodorów z Rosji. Jedynie skuteczne sankcje są drogą do powstrzymania agresji Władimira Putina na Ukrainę - podkreślał minister.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Dwie strony

Prowadzący: Eliza Olczyk

REKLAMA

Goście: Adam Gawęda, Tomasz Trela

Data emisji: 20.04.2022

Godzina emisji: 8.06

PR24/ka

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej